Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
25 lat kart płatniczych w naszym kraju. Visa świętuje ćwierćwiecze w Polsce

Pierwszą kartę nad Wisłą wydał w 1991 roku Bank Inicjatyw Gospodarczych, poprzednik dzisiejszego Millennium

Pierwsza wydana w Polsce karta – Visa Business – była przeznaczona dla przedsiębiorców. By ją otrzymać, należało wnieść depozyt o wartości ówczesnych 200 mln złotych lub 20 tys. dolarów amerykańskich. W momencie debiutu karty można nią było płacić w ok. 400 punktach. Dla porównania dzisiaj sieć akceptacji kart to ponad 480 tys. terminali.– Spełnienie wymogów otrzymania karty było w 1991 roku dość trudne, jednak polscy przedsiębiorcy, przed którymi wówczas otworzył się świat, bardzo doceniali to, że nie musieli podróżować w interesach z plikami gotówki – wspomina Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej w Visa Europe. Jej zdaniem już wtedy Polacy chcieli upodabniać swoje zwyczaje płatnicze do zwyczajów mieszkańców Europy Zachodniej, na którą otwierał się wówczas nasz kraj, a banki oferowały kolejne produkty płatnicze.

Przeczytajcie także: Liczba fraudów przy użyciu kart mocno spadła

I tak już w 1993 roku wydano pierwszą kartę dla klientów indywidualnych. Dwa lata później pojawiły się karty kredytowe. W 1996 roku liczba kart wydanych przez polskie banki przekroczyła milion. W ciągu kolejnej dekady ta liczba wzrosła ponad dwudziestokrotnie. Później dynamika wzrostu była niższa, ale nadal wyraźna. Pomiędzy 2006 a 2016 rokiem liczba aktywnych kart płatniczych wydanych przez sam Bank Millennium wzrosła z ok. 700 tys. do blisko 1,8 mln.

Rozwój płatności bezgotówkowych kartami w Polsce przebiega także pod dyktando rosnącej aktywności klientów korzystających z tego rozwiązania. Przykładowo, tylko w ostatnim roku liczba płatności kartami Visa zwiększyła się o ponad 40 proc., a ich wartość o ponad 20 proc. Łączna liczba kart płatniczych przekroczyła już 35 mln, wliczając w to udostępnione w nowej cyfrowej formie karty służące do mobilnych płatności zbliżeniowych.

Przeczytajcie także: Terminale do radiowozów utknęły w KGP

Na korzyść kart przemawia również rozwijająca się sieć akceptacji, m.in. dzięki programowi "Kartą Visa zapłacisz wszędzie". W jego ramach uruchomiono ponad 202 tys. terminali, podwajając ich ogólną liczbę w Polsce. Sieć akceptacji została także bardzo unowocześniona: obecnie ponad 85 proc. terminali akceptuje płatności zbliżeniowe, co zapewnia Polsce status lidera w Europie. Już ponad 55 proc. krajowych płatności Visa to płatności zbliżeniowe.

Jaka będzie przyszłości kart w Polsce? - Rozwój technologii mobilnych prawdopodobnie przyniesie nam z czasem ograniczenie liczby kart. Póki co jednak zjawisko to jedynie spowalnia dynamikę przyrostu ich liczby. Polacy wciąż cenią sobie wygodę plastiku. Przewidujemy, że do 2020 roku w ich rękach będzie 50 milionów fizycznych kart. Prawdopodobnie kilka lat później osiągniemy szczyt a w kieszeni każdego dorosłego Polaka mogą być statystycznie dwie karty. W tym czasie coraz prężniej rynek podbijać będą aplikacje pozwalające płacić telefonem czy zegarkiem – mówi Joao Bras Jorge – prezes Millennium.

To właśnie mobilne płatności zbliżeniowe, w połączeniu z rozwiązaniem o nazwie tokenizacja, wyznaczą przyszłość obrotu bezgotówkowego. – Przewidujemy, że do 2020 r. ponad połowa wszystkich transakcji Visa będzie dokonywana z poziomu urządzeń mobilnych – mówi Małgorzata O’Shaughnessy.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies