Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Gdzie najbardziej opłaca się założyć konto bankowe?

Konto bankowe to podstawa do zarządzania swoimi pieniędzmi w dzisiejszych czasach. Z rachunków korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i wielkie przedsiębiorstwa. Oferty banków są do siebie zwykle zbliżone, dlatego trzeba dobrze się zastanowić, gdzie najlepiej otworzyć swój rachunek, aby było to najkorzystniejsze. Na co zwracać uwagę?

Konto osobiste – co to jest?

Konto osobiste to rachunek bankowy określany często jako ROR. Oznacza to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który może otworzyć klient indywidualny na podstawie umowy z bankiem. Na koncie można przechowywać pieniądze, a także nimi zarządzać. Do każdego konta osobistego otrzymuje się kartę płatniczą, którą można płacić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Poza tym dzięki ROR-owi da się wykonywać przelewy tradycyjne i ekspresowe czy korzystać z BLIKA.

Konto osobiste może założyć w banku każda osoba powyżej 18. roku życia lub powyżej 13. za zgodą rodziców czy opiekunów prawnych. Na rachunek osobisty trafiają wszelkie wynagrodzenia oraz inne świadczenia, np. renty czy alimenty. Za pomocą karty płatniczej każdy właściciel rachunku może wypłacać gotówkę z bankomatów. Możliwe są także wpłaty we wpłatomatach, dzięki czemu nie trzeba udawać się do banku w celu uzupełnienia pieniędzy na koncie.

Rachunek osobisty w dzisiejszych czasach daje możliwość korzystania z bankowości internetowej. Pozwala ona na mnóstwo możliwości dotyczących zarządzania środkami. Za jej pomocą da się wykonywać szybkie przelewy na telefon, sprawdzać stan konta czy nawet monitorować wydawanie swoich pieniędzy. W bankowości internetowej systemy przygotowują zestawienia prezentujące, na co klient wydaje określone części swoich funduszy.

Konto w banku to spore ułatwienie w przypadku załatwiania spraw urzędowych czy związanych ze zdrowiem online. Umożliwia zalogowanie się do serwisów rządowych czy konta pacjenta za pośrednictwem Profilu Zaufanego. Każdy bank oferuje klientom możliwość założenia rachunku, ale kluczowe jest to, aby znaleźć najbardziej opłacalne konta osobiste i z nich wybrać to dopasowane do własnych potrzeb. Warto skorzystać z porównywarki ofert.

Na co zwracać uwagę przy zakładaniu konta osobistego?

Pierwszym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakładaniu konta osobistego, jest wysokość opłat za prowadzenie rachunku. Najczęściej ta opłata, o ile występuje, wynosi około 10 złotych, ale zwykle można jej uniknąć. Trzeba sprawdzić warunki różnych banków, które pozwalają na zniesienie opłaty. Najczęściej jest to np. konieczność wykonania określonej liczby płatności kartą w każdym miesiącu.

Czasami opłaty dotyczą także posiadania karty. Z nich też da się najczęściej zrezygnować po spełnieniu pewnych warunków. Poza tym warto zwracać uwagę na premie, które należą się w wielu bankach nowym klientom. Właściciele kont osobistych mogą liczyć nawet na kilkaset złotych bonusu, jeśli np. na ich konto wpłynie określona ilość pieniędzy, a także wykonają płatności BLIK lub kartą.

Kolejny aspekt do rozważenia to opłaty za korzystanie z bankomatów obcych banków. Niektóre placówki pozwalają na darmowe wypłaty niezależnie od właściciela maszyny, a niektóre wymagają dodatkowych prowizji np. w wysokości 5 zł. Klient musi sam zdecydować, czy zamierza korzystać z tej opcji, a jeśli tak, to czy jest w stanie pogodzić się z taką opłatą.

Poza tym warto sprawdzać takie koszty jak opłaty za wykonywanie przelewów. W niektórych bankach można liczyć na darmowe transakcje tradycyjne, a opłatom podlegają jedynie te ekspresowe. W jeszcze innych nawet szybkie przelewy można wykonać za darmo lub chociaż ich ograniczoną liczbę. Jeśli klient często wykonuje przelewy do bliskiej osoby (np. rodzic do dziecka), to warto, aby mieli oni konto w tym samym banku. Wtedy przelewy mogą być darmowe i księgowane natychmiastowo.

Dlaczego warto otworzyć konto w banku?

W dzisiejszych czasach mało kto nie ma konta w banku, ale wciąż zdarzają się osoby, które wolą posługiwać się jedynie gotówką. Okazuje się jednak, że ROR ma mnóstwo zalet, które znacznie ułatwiają codzienne życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Przykładem codziennego wykorzystania rachunku są płatności kartą w sklepach oraz możliwość płacenia za zakupy online.

Zwykle przy zakupach internetowych wybór płatności gotówkowej jest nieco droższy od opcji opłacenia zamówienia online. Możliwość wykonywania przelewów usprawnia np. opłacanie rachunków. Osoby bez konta bankowego muszą iść na pocztę lub prosić kogoś o wyręczenie. Z kontem osobistym w kilka chwil można zrobić to samodzielnie w domu.

Ponadto rachunek bankowy zapewnia bezpieczeństwo środków. W banku są one chronione i nikt nie może ich ukraść np. podczas włamania do domu czy mieszkania. Jeśli klient potrzebuje gotówki, to zawsze może wypłacić ją z bankomatu.

Jakie są rodzaje kont bankowych?

Konta bankowe można podzielić na kilka rodzajów. Każdy klient powinien dopasować typ rachunku do swoich własnych potrzeb. Oto najpopularniejsze konta w ofertach banków:

  • Konto osobiste – ROR dla klientów indywidualnych przeznaczony do zarządzania prywatnymi pieniędzmi i umożliwiający płatności bezgotówkowe na co dzień;
  • Konto oszczędnościowe – ten rachunek służy do tego, aby wpłacać na niego pieniądze, które chce się odłożyć. Środki wraz z upływem czasu rosną w wyniku oprocentowania, ale nie jest to typowa lokata. Można wypłacać pieniądze z konta, kiedy zajdzie taka potrzeba. Zwykle w miesiącu klient może skorzystać z jednej darmowej wypłaty środków;
  • Konto walutowe – konto przeznaczone dla osób, które zarabiają w innej walucie, często podróżują czy lubią robić zakupy online na zagranicznych stronach internetowych. Rachunek służy do przechowywania pieniędzy w dowolnej walucie i pozwala m.in. na wypłaty z bankomatów na całym świecie bez ponoszenia prowizji za przewalutowanie pieniędzy;
  • Konto firmowe – rachunek, który powinna mieć każda firma lub spółka. Jest to najlepszy sposób na przechowywanie pieniędzy związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. To właśnie na ten rachunek firmy otrzymują zwroty podatków i z niego wypłacają m.in. wypłaty pracownikom.
KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies