Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Zdrowia. Fałszywe e-recepty prowadzą do utraty danych

Dodatkowo resort zdrowia uruchomił dzisiaj loterię, którą przestępcy mogą zechcieć wykorzystać w kolejnych atakach

Zespół CERT Polska, powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, ostrzega przed nową kampanią phishingową. Przestępcy podszywają się w niej pod Ministerstwo Zdrowia i informują o wystawieniu e-recepty. Postepowanie zgodne z ich wskazówkami może doprowadzić do utraty wrażliwych danych.

Przeczytajcie także: UOKiK stawia zarzuty Amazonowi

Atak przeprowadzany jest z pomocą poczty elektronicznej. Odbiorca z wiadomości mailowej dowiaduje się, że wystawiono e-receptę, otrzymuje też załącznik, który prowadzi do strony wyłudzającej loginy i hasła poczty elektronicznej. Co prawda nie skutkuje to bezpośrednio utratą danych logowania do bankowości elektronicznej, ale włamanie do skrzynki pocztowej też może być niebezpieczne – to z jej pomocą resetowane są dane logowania w wielu serwisach. Nie brakuje też osób, które nie stosują się do zaleceń specjalistów i w wielu miejscach używają tych samych danych logowania.

Odbierając informacje tego typu, zawsze warto sprawdzić adres, z którego je wysłano (w podanym przypadku ereceptaz, ale mogą być inne), a także adres, do którego prowadzą linki i załączniki. Strona może być bardzo podobna do tej prawdziwej, ale w jej domenie da się zapewne znaleźć różnice.

Przeczytajcie także: Polski Authologic z nowym partnerem

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że 1 lutego wystartowała loteria, z pomocą której resort zdrowia chce promować badania profilaktyczne w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS. Nie można wykluczać, że oszuści spróbują wykorzystać funkcjonowanie samego programu, jak i uruchomienie loterii, by z ich pomocą wyłudzić dane, a w konsekwencji pieniądze.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies