Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Poczta Polska nadal bez sukcesów na rynku automatów paczkowych. Rozwiązaniem będzie odnowienie współpracy z Orlenem?

Firmy zakończyły kooperację kilka miesięcy temu. Paliwowy gigant dobrze radzi sobie na rynku automatów bez wsparcia pocztowców

Związkowcy Solidarności w Poczcie Polskiej mieli wezwać premiera do interwencji w zakresie wznowienia współpracy ich spółki z Orlenem, o czym donosi Rzeczpospolita. Paliwowy gigant coraz śmielej poczyna sobie na rynku przesyłek, a związkowcy skarżą się, że prowadzi to do "wyniszczającej" rywalizacji między państwowymi firmami.

Przeczytajcie także: ING zaprasza na stronę Firmove.pl

Poczta Polska i Orlen współpracowały przez kilka lat, w efekcie klienci stacji benzynowych tej drugiej firmy mogli odbierać paczki dostarczane przez pocztowców. Ta kooperacja zakończyła się jednak na przełomie lata i jesieni 2022 roku: stacje paliw Orlenu zostały wyłączone z sieci punktów odbioru PP.

Sytuacja ta nie powinna dziwić, ponieważ Orlen od kilku lat rozwija własną sieć dostaw. W format Orlen Paczka włączono stacje benzynowe, kioski Ruchu, a także własne automaty paczkowe. Sieć tych ostatnich obecnie może liczyć ok. 2 tys. urządzeń, w tym roku ten wynik powinien być podwojony. To oczywiście zdecydowanie mniej maszyn niż w sieci lidera rynku, firmy InPost (ok. 20 tys. paczkomatów w Polsce), ale Orlen może z powodzeniem konkurować z DPD czy Allegro.

Przeczytajcie także: Startup Salv uruchomi polski oddział

Tymczasem Poczta Polska od lat powtarza, że w końcu włączy się do tego wyścigu. Dopytywany o te kwestie operator pocztowy poinformował mnie, że obecnie jego sieć automatów liczy 200 urządzeń, a prace nad uruchomieniem nowej sieci zewnętrznych automatów paczkowych Pocztex AUTOMAT 24/7 trwają, aplikacja do obsługi urządzeń przechodzi ponoć fazę testów. W tym roku firma chce uruchomić 2 tys. urządzeń, ale trudno przewidzieć, jak się to skończy. Nie powinno zatem dziwić, że związkowcy chcą z pomocą premiera "zachęcić" Orlen do współpracy.

Źródło: Rzeczpospolita

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies