Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dziś gang Olsena nie miałby czego szukać w Danii. W tamtejszych bankach praktycznie nie ma gotówki

Na 800 oddziałów banków w Danii zaledwie w 20 jest gotówka w kasach. A 2022 rok był pierwszym, gdy nie doszło do żadnego napadu na bank

"Gang Olsena" to jeden z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszy duński film ubiegłego wieku. Przewodnim wątkiem każdej z części tego dzieła jest realizacja misternie skonstruowanego przez szefa gangu Egona Olsena, planu kradzieży pieniędzy. Za każdym razem, ku uciesze widzów, zbieg okoliczności powoduje, że z planu wychodzą nici. Jednak gdyby Egon dziś chciał okraść w swojej ojczyźnie jakiś bank, musiałby zmagać się nie tylko z pechem.

Przeczytajcie także: PKP w 2023 rok wchodzi z nowymi aplikacjami

Na około 800 oddziałów banków funkcjonujących w Danii w zaledwie 20 ma gotówkę w kasach. Inne z tego zrezygnowały, a jeżeli ktoś chce pobrać pieniądze, to kieruje się do bankomatów. W rezultacie, jak donoszą Bloomberg i CNN, w Danii w ubiegłym roku nie doszło do ani jednego napadu na bank. Jeszcze w 2002 roku próbowano je obrabować aż 222 razy. Jest to efekt rosnącego udziału transakcji bezgotówkowych i polityki banków. Duńczycy częściej wybierają płatności bezgotówkowe w różnych formach. Widoczne jest to też w danych dotyczących liczby wypłat gotówki w tym kraju, które spadły o 75 proc.

Organizacja Finance Denmark opisuje, że przestępcy przestali obierać za cel także bankomaty. Nie odnotowano ani jednego rabunku gotówki z tych maszyn, podczas gdy jeszcze w 2016 roku było ich 18. Złodzieje przenieśli się do internetu i w inny sposób próbują dostać się do pieniędzy klientów instytucji finansowych.

Przeczytajcie także: Znów podwyżki na Allegro

Michael Busk-Jepsen z Finance Denmark w rozmowie z CNN przyznał, że rośnie liczba oszustw w sieci. – W dawnych czasach złodzieje przychodzili do banków, teraz docierają bezpośrednio do ich klientów – podsumował.

W innych krajach także maleje liczba napadów na banki, ale nie tak spektakularnie. Na przykład w USA w 2021 roku odnotowano ponad 1,7 tys. takich zdarzeń, gdy w 2004 roku było ich ponad 7,5 tys.

Fot. AOP, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies