Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
I znowu przychodzi ogłosić koniec epoki. Adam Tochmański odchodzi ze stanowiska dyrektora Departamentu Systemu Płatniczego w NBP

Adam Tochmański pracę w banku centralnym zaczął w latach 80. ubiegłego wieku, a na czele Departamentu Systemu Płatniczego stanął w 1998 r.

Z nieoficjalnych informacji serwisu cashless.pl, potwierdzonych jednak w kilku niezależnych źródłach, wynika, że wieloletni dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego w Narodowym Banku Polskim, szanowany w branży płatniczej Adam Tochmański, 1 stycznia 2023 r. odejdzie ze stanowiska. O potwierdzenie tej informacji zwróciłem się bezpośrednio do Adama Tochmańskiego. Ten ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, ale odesłał mnie do biura prasowego NBP. Wysłałem tam prośbę o komentarz. Jeśli otrzymam odpowiedź – zaktualizuję tekst.

Przeczytajcie także: Provident chce mocniej wejść na rynek płatności

Przyczyny dymisji nie są znane. Nasze źródła wskazują jednak, że decyzję o zwolnieniu Tochmańskiego podjęły władze banku centralnego. Eksperci, z którymi rozmawiałem, nie mają wątpliwości, że nie ma ona podstaw merytorycznych, a motywowana była raczej względami wewnętrznej polityki. Chodzi o to, by na czele tak ważnego departamentu stała osoba bardziej przychylna obecnej linii NBP, która, od kiedy prezesem banku jest Adam Glapiński, stała się bardziej progotówkowa.

Adam Tochmański jest jednym z dyrektorów departamentów NBP z najdłuższym stażem na takim stanowisku, jeżeli nie z najdłuższym. Z ciekawostek warto odnotować, że gdy obejmował swoje stanowisko w 1998 r., na polskim rynku funkcjonowało niecałe 3,9 mln kart płatniczych, którymi można było płacić w zaledwie kilkudziesięciu tysiącach terminali płatniczych. Dziś kart jest prawie 44 mln a terminali – bez mała 1,2 mln. Z informacji cashless.pl wynika, że Tochmańskiemu złożono propozycję, by po odejściu ze stanowiska dyrektorskiego pozostał w NBP.

Przeczytajcie także: Czy banki będą zobowiązane do weryfikowania odbiorców przelewów?

Adam Tochmański jest w branży płatniczej osobą powszechnie znaną i szanowaną. Jest uznawany za inicjatora wielu działań popularyzujących i rozwijających nowoczesny system płatniczy. Jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz stanowiska dyrektorskiego w NBP pełnił też rolę sekretarza Rady ds. systemu płatniczego działającej przy banku centralnym czy przewodniczącego Koalicji na Rzecz Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies