Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy banki będą zobowiązane do weryfikacji odbiorców przelewów? Chce tego rada działająca przy Narodowym Banku Polskim

Rada ds. Systemu Płatniczego wskazuje, że odpowiednie przepisy dotyczące weryfikacji danych, mogłyby trafić do procedowanej właśnie Ustawy o systemie informacji finansowej

Działająca przy banku centralnym Rada ds. Systemu Płatniczego opublikowała zaktualizowane rekomendacje dotyczące ograniczenia liczby transakcji oszukańczych w sektorze płatniczym. Wśród działań, które zdaniem Rady należy w najbliższym czasie podjąć, jest wprowadzenie przepisów zobowiązujących banki do weryfikowania, czy imię i nazwisko odbiorcy przelewu zgadza się z numerem konta odbiorcy, wprowadzonym przez nadawcę.

Przeczytajcie także: Będą nowe zasady uwierzytelniania w otwartej bankowości

Zdaniem Rady takie przepisy pozwolą uniknąć wielu sytuacji, gdy ofiary przestępstw zmanipulowane przez złodziei wysyłają pieniądze na rachunki innych odbiorców, niż im się wydaje. Jednocześnie wskazano w rekomendacjach, że odpowiednie przepisy mogłyby zostać wprowadzone w Ustawie o systemie informacji finansowej, która właśnie jest procedowana – niedawno projekt został przyjęty przez rząd.

Przypomnę, że obecnie aby przelew wyszedł z banku, wystarczy, że nadawca wprowadzi odpowiedni numer rachunku odbiorcy. Ale system bankowy nie weryfikuje, czy prawidłowo wprowadzony numer należy do odbiorcy wpisanego przez nadawcę w formatce przelewu. Jeżeli więc podacie numer rachunku należący np. do telekomu a w pozycji odbiorca wpiszecie "Koziołek Matołek", przelew zostanie wysłany i zaksięgowany na koncie telekomu.

Przeczytajcie także: NBP donosi o spdaku liczby przelewów typu pay by link

Wykorzystują to przestępcy, którzy poprzez manipulację albo za pomocą oprogramowania podmieniają numery rachunków na przelewach. W tej sytuacji ofiarom złodziei wydaje się, że wysyłają np. 1,5 zł dopłaty do przesyłki na rzecz firmy kurierskiej, a w rzeczywistości zlecają przelew o wiele większej wartości na konto będące pod kontrolą oszustów.

Warto jednak mieć na uwadze, że wprowadzenie przepisów zgodnie z rekomendacją RSP będzie miało swoje mankamenty. Część ekspertów wskazuje, że w tej sytuacji mnóstwo przelewów będzie wracało do nadawcy, bo będą decydować o tym np. błędnie wprowadzone imiona i nazwiska lub nazwy odbiorców czy nawet literówki albo brak myślnika w dwuczłonowych nazwiskach.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies