Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Udział transakcji zbliżeniowych w płatnościach kartami szybko rośnie. Tylko w ciągu kwartału o 3 pkt. procentowe

Bezstykowo realizowanych jest już 65 proc. transakcji w terminalach

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w IV kw. ubiegłego roku niecałe 62 proc. płatności kartami odbywało się zbliżeniowo. Ale teraz jest to już nieaktualne. Raportu NBP za I kw. bieżącego roku na temat rynku kart wprawdzie jeszcze nie ma, ale o wzroście udziału płatności bezstykowych do 65 proc. powiedział Adam Tochmański, dyrektor departamentu systemu płatniczego w NBP. Okazją do tego była jedna z debat konferencji Płatności Mobilne, odbywającej się we wtorek w hotelu Hilton w Warszawie. Serwis Cashless był patronem medialnym tego wydarzenia.

Przeczytajcie także: NBP chce spolonizować cashback

Transakcje zbliżeniowe mają nieco mniejszy udział w całości płatności, jeśli wziąć pod uwagę ich wartość. Według statystyk z ostatniego kwartału 2016 r. bezstykowo zapłacono wówczas 24 mld zł, czyli 39 proc. wszystkich pieniędzy wydanych kartami. W III kw. ub. roku było to 33,2 proc. Wzrost udziału to zasługa m.in. tego, że zbliżeniowo płacicie za coraz większe zakupy. Średnia płatność bezstykowa urosła z ok. 40 do 45 zł.

Przeczytajcie także: Polska firma chce być lepsza niż Revolut

Przedstawiciel NBP powiedział wczoraj także, że funkcję zbliżeniową posiada już ok. 77 proc. kart bankowych a także ponad 91 proc. terminali POS. Te ostatnie dane ważne są szczególnie dla operatorów tych urządzeń. Z regulacji Mastercarda i Visy wynika bowiem, że do końca bieżącego roku wszystkie terminale płatnicze na polskim rynku powinny umożliwiać akceptację transakcji zbliżeniowo.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies