Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak i gdzie zainstalować automat paczkowy pod kątem potrzeb niepełnosprawnych? Na pytanie odpowiada raport Allegro i Fundacji Avalon

Z raportu wynika, że ważna jest nie tylko lokalizacja automatu, ale także np. możliwość wyboru przez odbiorcę wysokości skrytki, do której zostanie schowana paczka

Operator platformy allegro.pl oraz Fundacja Avalon, jedna z największych w Polsce organizacji pozarządowych, wspierająca osoby z niepełnosprawnościami, przygotowały raport na temat dostępności automatów paczkowych. Urządzenia te zdobyły w naszym kraju ogromną popularność m.in. dzięki temu, że umożliwiają odbiór zakupów internetowych o dowolnej porze dnia i nocy. Z wygody tej korzystają także osoby niepełnosprawne. Czym powinien więc charakteryzować się automat paczkowy, aby mogły one wygodnie odbierać przesyłki?

Raport pod tytułem "Daj się! czyli jak tworzyć dostępny automat paczkowy" zawiera najważniejsze wnioski i doświadczenia, które eksperci Allegro i Avalon wypracowali przy okazji audytu sieci automatów paczkowych One Box by Allegro. Dokument można znaleźć na stronach Allegro i fundacji Avalon.

Przeczytajcie także: Allegro uruchamia platformę w Czechach

– Już na etapie projektowania nie mieliśmy wątpliwości, że automaty One Box by Allegro muszą być proste w obsłudze i dostępne dla wszystkich. Dodatkowo postanowiliśmy poddać więc naszą sieć audytowi, by zweryfikować z ekspertami rezultaty naszych wysiłków. Teraz zapraszamy do zapoznania się z wynikami naszej ekspertyzy, a także do szerokiej dyskusji, jak znosić bariery technologiczne i fizyczne, aby usługi i punkty użyteczności publicznej – w tym także automaty paczkowe – były dostępne dla każdego z nas – mówi Jacek Powałka z Allegro.

W raporcie znajdują się dwie uzupełniające się perspektywy: ekspertów Avalon, którzy doradzają, na co warto zwrócić uwagę, projektując urządzenia do odbioru przesyłek, by uniknąć barier w dostępie. A także praktyczne rozwiązania na przykładzie sieci automatów Allegro.

Przeczytajcie także: Allegro rozszerza opcje zwrotu produktów

Z raportu można się dowiedzieć, że automat paczkowy powinien gwarantować swobodny podjazd i szeroki chodnik. To dość jasne z punktu widzenia osób niepełnosprawnych, ale nie do końca oczywiste, jeśli spojrzy się na lokalizacje niektórych urządzeń. Allegro pisze, że 98 proc. automatów tej firmy spełnia pod tym względem wymogi osób z niepełnosprawnościami.

Z raportu wynika ponadto, że kolejnym elementem, jaki należy wziąć pod uwagę, instalując automat do odbioru paczek, jest umożliwienie odbierającemu przesyłkę wyboru skrytki, w której umieszczona zostanie paczka. Chodzi o to, by np. klient na wózku mógł odebrać przesyłkę ze strefy niskiej. Ważna jest także możliwość porozmawiania z pracownikami obsługi w języku migowym.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies