Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Aplikacje podbijają autostrady. Automatyczne płatności stanowią niemal połowę transakcji na odcinku A4 Katowice-Kraków

Początkowo kierowcy mieli do dyspozycji tylko aplikację Autopay. Dzisiaj mogą korzystać także z apek SkyCash, mPay oraz IKO

Operator autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem podsumował swoją działalność w trzech kwartałach 2022 roku. Z opublikowanego raportu wynika m.in., że w okresie tym nadal upowszechniały się automatyczne metody płatności za przejazdy. Ich udział w transakcjach ogółem wynosi już ok. 43 proc. Dla porównania: na początku 2020 roku było to 23 proc.

Przeczytajcie także: DHL tworzy własną sieć automatów paczkowych

Usługodawca dodał, że na obu placach poboru opłat (w Mysłowicach i Balicach) w każdym kierunku jazdy działają po trzy linie (w tym osobna dla pojazdów ciężarowych) obsługi automatycznych przejazdów z aplikacjami do videotollingu i elektronicznym poborem opłat A4Go i Telepass (usługi przedpłacone).

Prekursorem w zakresie automatyzacji płatności za przejazd autostradą była firma Blue Media, która udostępniła kilka lat temu aplikację Autopay. Ta ostatnia jest obecnie rozwijana przez wydzieloną z Blue Media spółkę, a samo rozwiązanie znaleźć można w aplikacjach kilku banków. Na początku br. mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że z tej usługi korzysta już ponad milion osób. Alternatywą dla Autopay są w przypadku tego odcinka A4 aplikacje SkyCash, mPay oraz rozwijana przez PKO BP apka IKO.

Przeczytajcie także: PayEye wychodzi poza Wrocław

Płatności z pomocą aplikacji za przejazdy autostradami zyskują w Polsce na popularności nie tylko za sprawą kierowców testujących nowości. Od kilku kwartałów za przejazd po odcinkach A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica nie można już płacić przy bramkach. Kierowcy pojazdów osobowych mogą opłacać przejazdy za pomocą m.in. e-biletów autostradowych. Można je kupić w aplikacjach mPay, Orlen (Orlen Pay, mFlota, Vitay), IKO, Spark, SkyCash, Autokonto i Autopay.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies