Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jaka jest popularność aplikacji mobilnych do opłacania parkowania. Nowy raport Polskiej Organizacji Branży Parkingowej

Poznań, Warszawa i Kraków. To miasta, w których aplikacje mobilne mają najwyższy udział w przychodach stref płatnego parkowania

Polska Organizacja Branży Parkingowej, zrzeszająca m.in. firmy obsługujące miejskie strefy płatnego parkowania, przygotowała raport na temat przychodów realizowanych w tych strefach w latach 2020-2021. W dokumencie opisano też, jak dużą część przychodów udało się osiągnąć za pośrednictwem aplikacji do płatności mobilnych, takich jak np. SkyCash czy mPay.

Przeczytajcie także: Będzie trzecia aplikacja do parkowania w Warszawie

Jak wynika z analizy POBP, miastem, w którym aplikacje mobilne są najpopularniejsze, jest Poznań. Tam w ub. roku aż 38 proc. przychodów strefy parkowania zostało zrealizowanych przez apki zainstalowane na smartfonach. Na kolejnym miejscu uplasowała się Warszawa – 33,4 proc. a za nią Kraków – 28,3 proc.

Na drugim krańcu znalazł się Lublin, w którym tylko niecałe 4 proc. przychodów strefy płatnego parkowania jest realizowanych przez aplikacje mobilne. Chwalić się nie ma czym także Łódź – 13,1 proc., czy Białystok – 15,4 proc. Na specjalną uwagę zasługują Katowice, gdzie udział aplikacji mobilnych w przychodach strefy jest niewielki – wynosi 11 proc. Jednak warto podkreślić, że miasto to od niedawna pozwala na wnoszenie opłat za parkowanie smartfonami, a kierowcy bardzo szybko adaptują się do nowej sytuacji – w 2020 r. udział aplikacji w przychodach strefy wynosił jedynie 3 proc.

Przeczytajcie także: W których miastach jakie aplikacje do parkowania

Niestety, raport POBP nie obejmuje wszystkich stref parkowania w Polsce. Autorzy ograniczyli analizę do największych miast, i to nie wszystkich. W zestawieniu brakuje np. Wrocławia.

Analizując dane przedstawione w raporcie można zauważyć, że w miastach, w których kierowcy mają do dyspozycji wiele aplikacji do parkowania, korzystają z nich częściej niż w ośrodkach, gdzie dostępna jest tylko jedna czy dwie apki. Np. w Poznaniu za parkowanie można płacić czterema aplikacjami (moBiLET, SkyCash, mPay, Anypark), w Krakowie sześcioma (CityPark App, ePark, moBiLET, SkyCash, mPay, Anypark) a w Łodzi oraz Lublinie dwiema (CityPark App, SkyCash) a w Białymstoku tylko jedną (SkyCash). Wyjątkiem zapewne potwierdzającym regułę jest Warszawa, która ma wysoki udział płatności mobilnych w przychodach strefy, choć wciąż są tu dostępne tylko dwie aplikacje (SkyCash i moBiLET).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies