Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Postępowanie wyjaśniające UOKiK na temat rynku płatności mobilnych za parkowanie. Wnioski nie są zbyt odkrywcze

Urząd antymonopolowy w konkluzji stwierdza, że miasta powinny umożliwić płatności za parkowanie użytkownikom wielu różnych aplikacji mobilnych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował na swojej stronie internetowej analizę rynku płatności mobilnych za parkowanie w centrach dużych miast. Szczególną uwagę zwrócił na to, czy kierowcy w poszczególnych ośrodkach mają wybór tego, jaką aplikacją mogą płacić. Część czytelników cashless.pl zapewne pamięta, że jeszcze do niedawna był z tym problem w Warszawie, gdzie miasto przyznawało wyłączność na płatności mobilne jednej firmie, czyli SkyCash.

Przeczytajcie także: Trzecia aplikacja do płatności za parkowanie w Warszawie

UOKiK stwierdza, że taka sytuacja nie jest optymalna na przykład wtedy, gdy operator aplikacji ma awarię i jego rozwiązanie nie działa dobrze albo nie działa w ogóle. Urząd antymonopolowy podkreśla także, że udostępnienie większej liczby aplikacji płatniczych sprzyja poprawie jakości usług, gdyż konkurujący ze sobą operatorzy, dążąc do zwiększenia grona klientów, rozwijają swoje aplikacje i wprowadzają lepsze funkcje.

Urzędnicy zauważyli ponadto, że problem z brakiem konkurencji na rynku aplikacji płatniczych za parkowanie jest widoczny szczególnie w tych miastach, gdzie zarządcą strefy parkowania jest firma oferująca swoją aplikację. Nie ma ona interesu w tym, by udostępniać możliwość pobierania opłat operatorom konkurencyjnych aplikacji. UOKiK nie podaje, o jaką firmę chodzi. Warto jednak przypomnieć, że dużym graczem na tym rynku jest firma City Parking Group, oferująca aplikację City Park App.

Przeczytajcie także: Płatności za parkowanie dostępne w aplikacji mBanku

Z dokumentu UOKiK-u wynika, że po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego nie zdecydował się on jednak na podjęcie dalszych kroków. W konkluzji zamieścił jedynie dość oczywisty wniosek. – W celu zapewnienia dalszego rozwoju konkurencji między dostawcami aplikacji mobilnych oraz w celu stworzenia warunków rozwoju konkurencji w zakresie innych usług świadczonych przez tych dostawców, rekomendowanym rozwiązaniem byłoby, żeby samorządy dopuszczały jak największą liczbę dostawców aplikacji mobilnych do prowadzenia działalności na terenie zarządzanych przez nich gmin – czytam w analizie UOKiK-u.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies