Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowe dane NBP: po raz pierwszy od pięciu lat wartość gotówki w obiegu zmniejszyła się, i to o 10 mld zł w ciągu kwartału

Z danych banku centralnego wynika, że na koniec czerwca gotówka w obiegu miała wartość 379 mld zł, podczas gdy w marcu było to ponad 389 mld zł

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące wartości gotówki znajdującej się w obiegu na koniec II kw. bieżącego roku. Wynika z nich, że banknoty i monety obecne na rynku w czerwcu miały wartość 379 mld zł. To o ponad 10 mld zł mniej niż w marcu, gdy gotówka miała wartość ponad 389 mld zł.

Przeczytajcie także: Poczta pracuje nad nową marką finansową

Jest to pierwszy spadek tego wskaźnika od pięciu lat, czyli od I kw. 2017 r. Trzeba jednak dodać, że w okresie styczeń-marzec 2022 r. przyrost gotówki był rekordowy i wyniósł ok. 34 mld zł.

Najczęściej spotykanym banknotem na rynku pozostaje ten o nominale 100 zł. W II kw. jego liczba jednak spadła do poziomu 1694,4 mld, z 1,795,4 mld w marcu. Zmniejszyła się także liczba "pięćdziesiątek" – z 229,1 mln w marcu do 212,4 mln w czerwcu.

Przeczytajcie także: 90 mld zł wyjęte z bankomatów

Liczba pozostałych banknotów w ciągu minionego kwartału zwiększyła się, ale nieznacznie: "Dwusetek" z 773,7 mln do 774,5 mln sztuk, "20" – z 145,8 mln do 150,1 mln, a "dziesiątek" – z 197,8 mln do 198,6 mln sztuk. Systematycznie zwiększa się także obecny w obiegu nakład banknotów o największym nominale. "Pięćsetek" na koniec czerwca było na rynku 66,3 mln, podczas gdy w marcu było to 66 mln.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies