Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W I kw. z bankomatów wyjęliście ponad 90 mld zł. Dużo, ale nie rekordowo

W danych o transakcjach w bankomatach w I kw. widać efekt wojny w Ukrainie, ale chyba nie jest on tak znaczący, jakby się można było spodziewać

Narodowy Bank Polski zaktualizował statystyki dotyczące rynku kart w Polsce. W serwisie cashless.pl mogliście już przeczytać o liczbie i transakcyjności kartami oraz liczbie terminali zainstalowanych w I kw. bieżącego roku. Teraz nieco więcej na temat wykorzystania w tym okresie bankomatów i wpłatomatów.

Przeczytajcie także: Liczba kart w Polsce znowu rośnie

NBP podał zatem, że na koniec marca na polskim rynku działało 21210 bankomatów. To o ok. 200 mniej niż w grudniu ubiegłego roku. Wpłatomatów było 9412, co jest wynikiem rekordowym w historii tych urządzeń w Polsce.

Jeśli chodzi o liczbę i wartość wypłat gotówki, to wyniosły one odpowiednio 113,8 mln oraz 90,6 mld zł. To dużo, ale nie rekordowo. Tego, że wypłat będzie dużo w I kw., można było się spodziewać, bo wielu Polaków na wieść o wojnie w Ukrainie ruszyło po pieniądze „na wszelki wypadek”. Niemniej wydaje się, że statystyki pokazują mniejszy efekt wojny, niż można było przypuszczać.

Przeczytajcie także: Rekordowa liczba terminali na polskim rynku

Jeżeli chodzi o wpłaty depozytów, to zauważyć można zmniejszenie transakcji względem kwartału wcześniej i wzrost w porównaniu z I kw. 2021 r. Z danych banku centralnego wynika, że liczba transakcji wpłat gotówki we wpłatomatach wyniosła ok. 20 mln (23,3 mln w IV kw. 2021 r. oraz 17,2 mln w I kw.). Ich wartość zaś wyniosła 44,1 mld zł. To mniej o ponad 4 mld zł niż w IV kw. 2021 r., ale więcej niż w okresie styczeń-marzec 2021 r., gdy było to ponad 36 mld zł.


KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies