Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W ciągu jednego kwartału na polskim rynku przybyło ponad 40 tys. terminali płatniczych. To efekt nowych przepisów?

Z najnowszych danych NBP wynika, że na koniec marca funkcjonowało w Polsce 1,164 mln terminali płatniczych

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące rynku kart płatniczych w naszym kraju w I kw. 2022 r. Wcześniej w serwisie cashless.pl mogliście już przeczytać tekst na temat liczby oraz transakcyjności kart. Teraz natomiast więcej informacji na temat terminali płatniczych.

Przeczytajcie także: Liczba kart płatniczych w Polsce znowu rośnie

Jak się okazuje, na koniec marca w Polsce funkcjonowało 1,164 mln terminali płatniczych. To o ok. 41 tys. więcej niż w grudniu ubiegłego roku oraz o ok. 125 tys. więcej niż w I kw. rok temu. Duży wzrost liczby terminal w I kw. to zapewne zasługa nowych przepisów obowiązujących od stycznia.

Przypomnę, że firmy posiadające kasy fiskalne zostały zobowiązane do akceptacji płatności bezgotówkowych. Choć nie wskazano, że musi się to odbywać za pomocą terminala oraz nie wprowadzono sankcji za odmowę przyjęcia płatności elektronicznie, poskutkowało to wzmożonym zainteresowaniem instalacji POS-ów przez firmy, które do tej pory nie akceptowały transakcji bezgotówkowych.

Przeczytajcie także: Duży wzrost zainteresowania terminalami płatniczymi

Warto podkreślić, że już od dłuższego czasu wszystkie terminale działające na polskim rynku są przystosowane do przyjmowania płatności zbliżeniowo, a tylko kilkadziesiąt sztuk nie akceptuje płatności mobilnych. Do ponad 350 tys. wzrosła też liczba terminali, w których można skorzystać z usługi cashback. To możliwość wypłaty gotówki przy okazji płatności kartą za zakupy.

W statystykach NBP znaleźć można także informacje dotyczące liczby placówek handlowych, w których można płacić kartami – na koniec I kw. br. było ich prawie 922 tys.


KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies