Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Meta likwiduje portfel Novi. Zuckerberg sprząta po swoich kryptowalutowych marzeniach

Projekt Novi uruchomiono jesienią 2021 roku, ale na dość ograniczonym obszarze

Meta, spółka zarządzająca Facebookiem, likwiduje kryptowalutowy portfel Novi. Użytkownicy zostali poinformowani, że od 21 lipca nie będą do niego mogli dodawać środków, a od 1 września narzędzie przestanie być dostępne. Jeżeli po tym terminie w portfelu będą przechowywane pieniądze, firma spróbuje je przelać na konto lub kartę użytkownika. Tym samym zamykany jest pilotażowy program, który wystartował jesienią 2021 roku.

Przeczytajcie także: Allegro z nowym prezesem

Pilotaż nie tylko trwał krótko, ale był też poważnie ograniczony geograficznie – z cyfrowego portfela mogli korzystać mieszkańcy USA oraz Gwatemali. Warto jednak przypomnieć, że w ciągu kilku kwartałów sporo się wydarzyło: Facebook kolejny raz zmienił plany dot. swojego udziału w rynku kryptowalut. Na początku roku okazało się np., że zdecydowano o sprzedaży aktywów Diem Association. Wcześniej projekt ten znany był pod nazwą Libra.

Od czasu przedstawienia Libry minęły ponad trzy lata. Niektórzy mogli już zapomnieć, że w 2019 roku Facebook przekonywał świat do własnej kryptowaluty, a wsparcia w tym pomyśle udzielił mu szereg wielkich firm: od Visy i Mastercarda, przez PayPala oraz eBay’a, po Ubera, Spotify, Coinbase i fundusze venture capital. Szybko okazało się, że mniejszy entuzjazm pomysł wzbudza wśród regulatorów rynku oraz polityków. Głośno wyrażano obawy o destabilizację systemu finansowego czy możliwość prania brudnych pieniędzy, do czego miała się przyczynić Libra.

Przeczytajcie także: Revolut wprowadza terminal płatniczy

Kontrowersje sprawiły, że grupę założycielską opuszczały kolejne firmy. Podmioty, które zostały na pokładzie, zapewniały, że nie porzucą projektu, i co jakiś czas prezentowały ścieżki ewentualnego rozwoju i zmian, które pozwoliłyby Librze wystartować bez wywoływania sporu np. z Unią Europejską. To jednak nie wystarczyło, projekt opuszczały kolejne związane z nim osoby, w mediach pojawiały się doniesienia, że Facebook i jego partnerzy będą chcieli odzyskać przynajmniej część zainwestowanych pieniędzy. Do czego ostatecznie doszło - aktywa Diem przejął Silvergate Bank.

Czy oznacza to koniec marzeń Zuckerberga o własnej walucie albo cyfrowych portfelach w jego serwisach? Niekoniecznie. Wiosną pojawiły się doniesienia jakoby trwały testy Zuck Bucksów, czyli Zuck dolców. Tym razem postawiono jednak na inne rozwiązania, bardziej dostępne regulacyjnie: Zuck Bucksy będą tokenami wewnątrz aplikacji (podobne narzędzia są stosowane w grach). W czerwcu okazało się zaś, że Facebook Pay zmienia nazwę na Meta Pay. Początkowo nie będzie się to wiązało z większymi nowościami, ale plany wobec tego projektu są ambitne – narzędzie ma się stać cyfrowym portfelem dla metaverse, czyli wirtualnej przestrzeni tworzonej przez popularną społecznościówkę.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies