Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Facebook znowu myśli o własnej walucie. Tym razem eksperymentuje z "Zuck dolcami"

Niedawno firma ostatecznie pogrzebała projekt Diem. Początkowo, jeszcze pod nazwą Libra, przewidywał on utworzenie kryptowaluty

Meta, spółka kontrolująca Facebooka, ma testować możliwość wprowadzenia wirtualnej waluty, którą mogłaby udostępnić w swoich mediach społecznościowych. Na własne potrzeby pracownicy nazwali ją Zuck Bucks, czyli Zuck dolcami. Pierwszy człon odnosi się oczywiście do nazwiska założyciela fb. Eksperymenty są próbą dodania do serwisu nowych funkcji, zatrzymania użytkowników i dywersyfikacji przychodów. O sprawie informuje Financial Times.

Przeczytajcie także: Adyen zapowiada Tap to pay.

Wedle korporacyjnych źródeł (firma oficjalnie nie skomentowała tych doniesień), tym razem nie ma planów stworzenia kryptowaluty bazującej na blockchainie. Podmiot z Doliny Krzemowej chce to maksymalnie uprościć regulacyjnie, by nie powtórzyć błędów z przeszłości. Zuck Bucksy będą tokenami wewnątrz aplikacji. Ma to przypominać waluty stosowane już teraz w grach, np. robux.

Firma bada jednak różne pomysły, wśród nich tokeny społecznościowe, które byłby przyznawane jako nagroda za aktywność na Facebooku czy Instagramie. Pojawiają się też doniesienia o bardziej tradycyjnych rozwiązaniach, w tym pożyczkach dla małych firm. Większość tych planów jest ponoć na wczesnym etapie sprawdzania. Inaczej wygląda to w przypadku NFT, czyli cyfrowych certyfikatów potwierdzających autentyczność dzieła. Rozwiązania z tym związane są już wdrażane.

Przeczytajcie także: Laven pozyskał 3,8 mln zł finansowania

Wspomniane już błędy z przeszłości odnoszą się oczywiście do krytpowaluty Libra, o której głośno zrobiło się jeszcze na początku 2019 roku. Facebook zebrał wówczas silne grono partnerów, którzy mieli go wspierać, ale firmy te szybko wycofały się z projektu, ponieważ politycy i regulatorzy rynku dawali jasno do zrozumienia, że pomysł nie ma szans powodzenia.

Pod koniec 2020 roku ogłoszono nowe otwarcie: Libra Association zmieniła nazwę na Diem Association. Nowa była nie tylko nazwa organizacji, ale też pomysł. Tym razem mówiono już m.in. o powiązaniu cyfrowej waluty z dolarem. Jednak i ten plan upadł – niedawno okazało się, że podmioty stojące za Diem Association zdecydowały o sprzedaży jego aktywów. Biorąc to pod uwagę, trudno stwierdzić, jak zakończą się obecne eksperymenty Facebooka.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies