Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rząd zamierza walczyć z cyberprzestępcami. Ruszyły prace nad ustawą o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej

Projekt miałby zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III lub IV kwartale tego roku

W zasadzie nie ma tygodnia, byśmy na cashless.pl nie alarmowali o nowych metodach oszustów, czy opisywali historie osób, które padły ofiarą cyberprzestępców. Wraz z rosnącą popularnością komunikacji elektronicznej, jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe sposoby wyłudzania danych lub włamań na konta, nie tylko bankowe.

Część tych problemów chce rozwiązać pion cyfryzacji w KPRM (ministerstwa już nie ma). W wykazie prac Rady Ministrów pojawiła się informacja, że Janusz Cieszyński, jeden z sekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny za cyfryzację, nadzoruje prace nad projektem ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Przeczytajcie także: Wyłudzili 1,7 mln zł, podmieniając numery rachunków

Na razie to ramowe założenia, ale wynika z nich, że rząd chce dać odpór niektórym scamom, jak stosowanie bramek VoIP do podszywania się pod niektóre instytucje czy fałszywym SMS-om (smishing). W krótkim opisie powstającego projektu wskazano, że na telekomy nałożono by nowe obowiązki, co miałoby uchronić Polki i Polaków przed cyberatakami.

Firmy telekomunikacyjne miałyby blokować SMS-y, które będą wpisywały się we wzór wskazany przez CSIRT NASK (zespół zajmujący się cyberbezpieczeństwem). CSIRT miałby stworzyć coś na kształt rejestru ze wzorami podejrzanych wiadomości, a telekomy blokowałyby takie SMS-y.

Blokowane miałyby być także połączenia głosowe, które budziłyby wątpliwości, czyli zaistniałoby podejrzenie, że ktoś podszywa się pod inną osobę lub instytucję. – Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie prowadził wykaz numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych – zapowiada pion cyfryzacji KPRM.

Przeczytajcie także: Polka planowała ułożyć sobie życie z "hiszpańskim wdowcem"

Jest też wątek poczty elektronicznej. Firmy obsługujące skrzynki mailowe dla podmiotów publicznych albo takie z co najmniej pół miliona użytkowników lub kont, miałyby zostać zobligowane do stosowania mechanizmu uwierzytelnienia poczty. Na razie nie doprecyzowano, w jaki sposób.

Według planów Rada Ministrów ma przyjąć projekt o nadużyciach w komunikacji elektronicznej w III lub IV kwartale 2022 roku.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies