Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kalkulator śladu węglowego w aplikacji bankowej. Rozwiązanie powstałe przy współpracy z Visą już działa w Słowacji

Słowacki Tatra bank chce edukować klientów korzystając ze wsparcia startupu ecolytiq i organizacji Visa

Słowacki bank Tatra pochwalił się niedawno nowym rozwiązaniem w aplikacji mobilnej. Mowa o kalkulatorze śladu węglowego, dzięki któremu klient może się dowiedzieć, jak jego zakupy wpływają na środowisko. Instytucja zapewnia, że przeciera szlak dla usług tego typu nie tylko w Słowacji, ale też w całym regionie Europy Środkowej.

Przeczytajcie także: W ubiegłym roku Blik zarobił prawie 32 mln zł

Po zaktualizowaniu aplikacji banku Tatra, użytkownik będzie otrzymywał informacje "środowiskowe" dotyczące płatności. Każda z nich zostanie przypisana do odpowiedniej kategorii, a stworzony w tym celu algorytm wyliczy, ile gazów cieplarnianych jest emitowanych w związku z konkretnym zakupem. W teorii wiedza ta ma pomóc konsumentom ograniczać ślad węglowy. Zachęcać do tego chce także sam bank, który zamierza nagradzać za bardziej zrównoważone zakupy.

Partnerem banku Tatra w tym projekcie są Visa i ecolytiq. Ten ostatni wywodzi się z Berlina i chociaż powstał zaledwie w 2020 roku, to pod koniec maja informował, że udało mu się pozyskać od inwestorów (w tym gronie znalazła się m.in. Visa) 13,5 mln euro, czyli ok. 63 mln zł. To właśnie ecolytiq stoi za algorytmem, który pozwala obliczyć ślad węglowy. Firma oferuje to narzędzie bankom i fintechom, w tym gronie znaleźć można Rabobank, Worldline czy Tink.

Przeczytajcie także: Millennium rozwija otwartą bankowość

Inicjatyw tego typu przybywa na rynku, powstają startupy świadczące usługi podobne do kalkulatora ecolytiq. Głośnym przykładem jest szwedzki Doconomy, w który kilka lat temu zainwestowała organizacja Mastercard. Przed rokiem pojawiły się doniesienia, że z narzędzia szwedzkiego podmiotu zamierza skorzystać BNP Paribas w Polsce, który umożliwi klientom mierzenie wytwarzanego przez nich śladu węglowego. Do tej pory jednak rozwiązanie nie zostało wdrożone.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies