Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Duża zmiana na rynku płatności zbliżeniowych. EMVco szykuje specyfikację uniwersalnego kernela bezstykowego

Decyzja EMVCo może ułatwić rozwój płatności zbliżeniowych i obniżyć koszty wdrażania nowych rozwiązań technologicznych na tym rynku

Jak doniósł jeden z czytelników serwisu cashless.pl, EMVCo prowadzi publiczne konsultacje specyfikacji uniwersalnego kernela bezstykowego. Kernel to w uproszczeniu oprogramowanie, które pozwala na obsługę płatności przez urządzenia akceptujące transakcje (np. terminale czy bankomaty). Obecnie na całym świecie używanych jest ponad 20 różnych kerneli, co utrudnia rozwój sieci akceptacji płatności zbliżeniowych poprzez zbytnią komplikację oprogramowania – zwiększenie kosztów jego rozwoju, utrzymania i koniecznych (re)certyfikacji.

Przeczytajcie także: Premiera Mapy polskiego fintechu już w tym tygodniu

Opracowanie uniwersalnej specyfikacji kernela bezstykowego będzie sporą zmianą na rynku płatniczym. A to dlatego, że obecnie każda większa organizacja (np. Visa, Masterard, UnionPay, JCB czy American Express) wymaga oddzielnego kernela. W związku z tym obsługiwanie większego zestawu kart niż np. kluczowe u nas Visa i Mastercard wymaga poniesienia niemałych kosztów. Z tego powodu np. softposy funkcjonujące na naszym rynku są ograniczone najczęściej do dwóch kreneli, bo kupienie (lub samodzielny rozwój) i certyfikacja kolejnych może kosztować nawet więcej niż podstawowe Visy i Mastercarda.

Jak wynika z informacji od naszego czytelnika, nowy kernel przewidywać będzie m.in. szyfrowanie danych do tej pory zwracanych jawnym tekstem przez kartę (np. PAN), obsługę protokołu "Relay Resistance" (ochrona przed atakiem typu "przedłużenie kanału komunikacyjnego") oraz użycie kryptografii krzywych eliptycznych (Elliptic Curve Cryptography – ECC) w procesach szyfrowania danych wrażliwych i uwierzytelniania danych w trybie offline (Offline Data Authentication – ODA).

Przeczytajcie także: Ponad 200 mln wykonanych transakcji zbliżeniowych w I kw. 2022

EMVCo to instytucja, założona przez międzynarodowe organizacje płatnicze, takie jak Mastercard i Visa, opracowująca standardy obowiązujące na rynku płatności kartami. Projekt specyfikacji jest dostępny na stronie internetowej EMVCo do publicznego wglądu do 20 czerwca tego roku. Następnie EMVCo dokona przeglądu otrzymanych komentarzy i dokona niezbędnych poprawek w wersji roboczej specyfikacji. Ostateczny dokument ma zostać opublikowany w drugiej połowie 2022 r.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies