Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ponad 200 mln. Tyle razy klienci polskich banków zapłacili zbliżeniowo w I kw. z pomocą urządzeń mobilnych

Najwięcej zbliżeniowych płatności mobilnych zrealizowali klienci mBanku. Na kolejnych miejscach uplasowały się Santander, Pekao oraz Millennium

Klienci największych banków na polskim rynku w I kw. 2022 roku zapłacili zbliżeniowo, przy użyciu sprzętu mobilnego, ponad 202 mln razy. Tak przynajmniej wynika z danych zebranych przez serwis cashless.pl. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to wzrost liczby odnotowanych płatności o ok. 30 mln, a w zestawieniu z danymi z analogicznego okresu 2021 roku nastąpiło niemal podwojenie wyniku (wówczas było to ponad 105 mln płatności).

Przeczytajcie także: Płatności Google Pay obsługuje AXI Card

Tradycyjnie trzeba zastrzec, że dane prezentowane przez cashless.pl niestety nie obejmują całego rynku. Część instytucji wciąż nie udostępnia statystyk na ten temat, przede wszystkim PKO BP czy ING. Z kolei zaktualizowanie danych przez Pekao, który przez pewien czas nie dosyłał bieżących statystyk, w znacznym stopniu podbiło wspomniany wzrost liczby płatności w minionym kwartale. Warto też odnotować, że po raz pierwszy, odkąd analizujemy statystyki, dane dotyczące liczby zbliżeniowych płatności mobilnych udostępnił BNP Paribas. Okoliczności te zniekształcają obraz sytuacji w I kw.: gdyby je pominąć, to transakcyjność w tym okresie byłaby podobna do tej z IV kw. ubiegłego roku.

Smartfonów i tzw. urządzeń ubieralnych w poprzednim kwartale najwięcej razy użyli w płatnościach bezstykowych klienci mBanku. W omawianym okresie zrobili tak blisko 74 mln razy. To wynik gorszy o kilka mln od tego zanotowanego pod koniec 2021 roku, ale jednocześnie o blisko 30 mln lepszy od rezultatu z analogicznego okresu 2021 roku. Na kolejnych miejscach znalazły się Santander, Millennium i Pekao, które jednak poważnie ustępują liderowi rankingu.

Przeczytajcie także: Cinkciarz pochwalił się nową platformą inwestycyjną

Zbliżeniowe płatności mobilne można na polskim rynku realizować przy pomocy kilku różnych rozwiązań. Najpopularniejsze z nich to Google Pay oraz Apple Pay, mniejszą popularnością cieszą się Garmin Pay i Fitbit Pay. Od niedawna banki poszerzają też swoje oferty o płatności SwatchPay i Xiaomi Pay. PKO BP oferuje jeszcze HCE, czyli płatności zbliżeniowe dostępne bezpośrednio w bankowości mobilnej. Od jesieni ubiegłego roku banki udostępniają także zbliżeniowego Blika.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies