Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Podszywanie się pod Facebooka najpopularniejszym phishingiem 2021 roku. Lista metod oszustów jest długa

CERT poinformował, że na prowadzoną przez niego Listę Ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami trafiło w 2021 roku 33 tys. domen

Zespół CERT Polska, który powołano do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie, podsumował swoją działalność w ubiegłym roku. Z raportu za 2021 rok można się dowiedzieć m.in., że instytucja w 2021 roku zarejestrowała blisko 30 tys. unikalnych incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa. W porównaniu do roku 2020 oznacza to wzrost o ponad 180 proc. Przeszło 76 proc. z nich stanowiły ataki phishingowe.

Przeczytajcie także: Nowa metoda płatności w sklepach IKEA

Najpopularniejszym phishingiem w 2021 roku było podszywanie się pod Facebooka – odnotowano blisko 5 tys. takich przypadków. Na drugim miejscu znalazło się szkodliwe oprogramowanie: zarejestrowano prawie 3 tys. incydentów (to o ponad 280 proc. więcej niż rok wcześniej). Podium zamykają obraźliwe i nielegalne treści, w tym spam.

Zespół CERT najwięcej incydentów przypisał sektorowi media (ponad 28 proc. ogółu zdarzeń), m.in. za sprawą działań w serwisach społecznościowych. Na kolejnym miejscu znalazł się handel (ponad 17 proc. całości), który obejmuje serwisy aukcyjne i sklepy internetowe. Na trzecim miejscu znalazły się poczta i usługi kurierskie (blisko 15 proc. ogółu). We wszystkich trzech sektorach dominowały incydenty typu phishing. Na sektor bankowości przypadło niespełna 1 tys. incydentów, czyli przeszło 3 proc. całości.

Przeczytajcie także: Raty na selfie w OneyRaty

Na Listę Ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami prowadzoną przez podmiot w omawianym okresie trafiło 33 tys. domen (łącznie na koniec 2021 roku wpisano ich blisko 42 tys.). Z raportu wynika, że tylko w ubiegłym roku udało się powstrzymać prawie 4 mln prób wejścia na strony oznaczone jako wyłudzające dane. Prawie 7,8 tys. domen miało na celu wyłudzenie danych logowania do Facebooka. W tym celu wykorzystywano rzekome konkursy czy głosowania oraz posty dotyczące sensacyjnych wiadomości, wymagające weryfikacji wieku użytkownika. Proces ten prowadził do przekazania oszustom wrażliwych danych.

W 2021 roku wzrosła też liczba ataków phishingowych wykorzystujących fałszywe bramki płatności. W tym przypadku ofiara otrzymuje SMS z informacją o potrzebie dopłaty za produkt lub usługę wraz z linkiem prowadzącym do rzekomej płatności. Od końca 2020 roku na znaczeniu ma też zyskiwać atak skierowany na sprzedawców w portalach ogłoszeniowych. Początkowo dotyczyło to platformy OLX, z czasem przestępcy zaczęli polować na użytkowników Vinted, Blablacar czy Booking. Oszuści informowali, że ktoś skorzystał z ogłoszenia i zachęcali do kliknięcia w link w celu odebrania pieniędzy. Najpierw w procederze tym wykorzystywano aplikację WhatsApp, z czasem także maile oraz SMSy.

Więcej informacji znajdziecie w raporcie dostępnym pod tym adresem. Eksperci CERT przedstawiają w nim m.in. dane na temat fałszywych inwestycji, złośliwego oprogramowania czy ataków na Profil Zaufany.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies