Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już 9 czerwca ogłosimy zdobywców tegorocznych nagród Cashless Fintech. Poznajcie nominowanych w sześciu kategoriach

Laureatów Cashless Fintech 2022 ogłosimy podczas piątej edycji wydarzenia Cashless Fintech Evening

9 czerwca w trakcie Cashless Fintech Evening zaprezentujemy piątą już edycję Mapy polskiego fintechu. To pierwszy na polskim rynku projekt gromadzący w jednym miejscu informacje o większości fintechów działających nad Wisłą. Tradycyjnie prezentacji mapy towarzyszyć będzie ogłoszenie zdobywców nagród Cashless Fintech.

Przeczytajcie także: Citi odracza sprzedaż detalu w Polsce

W tym roku nagrody przyznamy w sześciu kategoriach: Projekt Fintech (dla fintechowego przedsięwzięcia zrealizowanego przez tradycyjną instytucję finansową), Fintech Future (dla młodego fintechu z największym potencjałem rozwojowym), Insurtech Roku (dla firmy technologicznej działającej w branży ubezpieczeniowej), Osobowość Fintech (dla osoby o największym wpływie na rozwój fintechu w Polsce), Fintech Roku (dla spółki mogącej pochwalić się największymi sukcesami odniesionymi w minionych 12 miesiącach) oraz w nowej kategorii Green Finance (dla instytucji finansowej działającej na rzecz ochrony środowiska naturalnego).

Kandydatów nominowanych w poszczególnych kategoriach przez kapitułę znajdziecie pod tym tekstem.

Przeczytajcie także: ING wdrożył eTerminal

W programie Cashless Fintech Evening, oprócz prezentacji Mapy polskiego fintechu 2022 i ogłoszenia laureatów nagród Cashless Fintech 2022, przewidziano także wiele innych atrakcji, o których napiszemy wkrótce więcej. Partnerami głównymi projektu są firmy Mastercard i Visa, a partnerami wspierającymi – firmy: IT Card, Stripe oraz BinarApps. Partnerem merytorycznym jest zaś fundacja Fintech Poland.

Projekt Fintech

Aion Bank i ElzAPP ON
ElzAPP ON to aplikacja mobilna przeznaczona dla przedsiębiorców. Dzięki kooperacji Aion Banku i producenta urządzeń fiskalnych Elzab klienci w jednym miejscu mają dostęp do usług bankowych oraz do narzędzi umożliwiających obsługę kasy fiskalnej.

App2U
To aplikacja mobilna wprowadzona przez Europę Ubezpieczenia. Umożliwia zakup ubezpieczeń dla rowerzystów, narciarzy, turystów itd. Za jej pomocą można wykupić też krótkoterminowe polisy obejmujące ochroną sprzęt elektroniczny, domowe zwierzaki itp.

BIK Piaskownica Technologiczna
Dzięki uruchomionej przez Biuro Informacji Kredytowej piaskownicy spółka chce znaleźć nowe pomysły na wykorzystanie wielu danych kredytowych, które posiada.

Cyfrowy trwały nośnik KIR
To rozwiązanie wykorzystujące macierze WORM oraz technologię blockchain do przechowywania i dystrybucji dokumentów regulacyjnych, takich jak np. regulaminy usług czy nowe cenniki. System KIR-u wykorzystywany jest nie tylko przez banki, ale i ubezpieczycieli czy firmy z branży e-commerce.

eTerminal ING
ING jest jednym z pierwszych banków na polskim rynku, który wprowadza do sprzedaży terminal aplikacyjny. Bank wykorzystał rozwiązanie przygotowane przez polski fintech Softpos.

Santander (czek Blik dla uchodźców z Ukrainy z UNHCR)
Czeki Blik to nie jest specjalna nowość, ale wdrożenie Santandera przy współpracy z ONZ już tak. Instytucje szukały sposobu na prosty i szybki sposób dystrybucji środków finansowych dla uchodźców z Ukrainy. Początkowo zastanawiano się nad wydawaniem kart płatniczych. Ostatecznie postawiono na wykorzystanie w tym celu sprawdzonych czeków Blik.

Fintech Future

Allegro Pay
To spółka oferująca płatności odroczone dla klientów największej na polskim rynku platformy e-commerce. Od kilku miesięcy dostęp do tego rozwiązania mają wszyscy klienci Allegro i cieszy się ono rosnącym zainteresowaniem. W ubiegłym roku przez Allegro Pay przeszły zakupy o wartości 2 mld zł.

Pacific
To polski fintech, który wprowadził rachunek płatniczy wraz z kartą i aplikacją mobilną. Charakterystyczną cechą karty jest to, że wyprodukowano ją z plastiku wyłowionego z oceanów. Poza tym spółka wspiera działania na rzecz czystych mórz.

Paytree
To fintech, w który zainwestowała sopocka spółka Blue Media. Fintech przygotował rozwiązanie o nazwie Payka, które jest systemem płatności odroczonych za domowe rachunki.

Vodeno (banking as a service)
Spółka jest jedną z pierwszych w Europie, która zaoferowała usługę banking as a service. Dzięki temu zewnętrzne podmioty mogą oferować swoim klientom usługi finansowe pod własnymi markami.

Insurtech Roku

Bacca
Bacca to jeden z najstarszych i najbardziej znanych polskich insurtechów. Wdrożył takie innowacje jak np. system Smart11 do płatności ratalnych za ubezpieczenia czy Tuba Pay, czyli terminal płatniczy umożliwiający agentom przyjmowanie płatności na rzecz różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Kiosk Polis
To porównywarka ubezpieczeń, która na tle konkurencji wyróżnia się m.in. innowacyjnym i proaktywnym podejściem do dystrybucji produktów. Firma w przeszłości wdrożyła np. sprzedaż ubezpieczeń turystycznych w bankomatach IT Card, a niedawno nawiązała współpracę z firmą mPay, dzięki czemu w aplikacji tej spółki pojawiły się ubezpieczenia komunikacyjne.

Quantee
Firma wspiera procesy aktuarialne w zakładach ubezpieczeń. ActuAI to jej flagowe rozwiązanie, dzięki któremu firmy ubezpieczeniowe są w stanie w dynamiczny sposób zarządzać komercyjną taryfą. Pozwala to na dużo lepsze dopasowanie ceny do oczekiwań klientów i aktualnej sytuacji rynkowej.

Unext
To spółka, która organizuje w Polsce działalność oddziału Wefoxa, cyfrowego ubezpieczyciela o niemieckim rodowodzie. Polska firma ma plany sprowadzenia do Polski kolejnych graczy, rozwijających insurtech na świecie.

Osobowość Fintech

Bartosz Berestecki
Obecnie prezes spółki Paytel, będącej m.in. operatorem terminali płatniczych. Pod wodzą Beresteckiego Paytel realizuje nową strategię, której emanacją jest m.in. rebranding. Firma wprowadza nowe wielofunkcyjne urządzenia, za pomocą których sprzedawcy mogą nie tylko akceptować płatności bezgotówkowe, ale np. oferować płatności odroczone.

Magdalena Dziewguć
Jest country managerką Google Cloud w Polsce. Zasiada również w Radzie Nadzorczej BNP Paribas Polska. Od lat związana z nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w różnych dziedzinach życia.

Joanna Erdman
Obecnie wiceszefowa fundacji Polska Bezgotówkowa, realizującej program finansowania rozwoju sieci akceptacji kart w naszym kraju. Z Mapy polskiego fintechu wynika, że już 25 proc. fintechów w Polsce to podmioty działające w branży płatniczej. Płatności nakręcają polski fintech.

Adrian Kurowski
Szef Visy w Polsce, od dawna związany z tą organizacją. Kierowana przez niego firma kilka lat temu utworzyła w Warszawie Studio Innowacji, które w ostatnim czasie m.in. brało czynny udział w testach rozwiązania Visa Mobile, umożliwiającego proste płatności kartowe w e-commerce.

Dariusz Mazurkiewicz
Prezes Polskiego Standardu Płatności, czyli spółki będącej operatorem systemu Blik. System ten święci coraz większe triumfy, stając się najpopularniejszym narzędziem do płatności w e-commerce. W minionym roku udostępnił płatności zbliżeniowe w sklepach stacjonarnych. Pracuje nad własnym rozwiązaniem do płatności odroczonych.

Joanna Seklecka
Prezeska eService, największego agenta rozliczeniowego i operatora terminali płatniczych na polskim rynku. Z firmą związana od 2004 roku. Początkowo pełniła funkcję dyrektorki finansowej, później dyrektorki zarządzającej, wiceprezeski, by stanąć na czele eService w 2017 r.

Fintech Roku

BetterPOS Donateo
Pod marką Donateo rozwijane są usługi ułatwiające wspieranie fundacji charytatywnych m.in. za pomocą terminali płatniczych czy tzw. datkomatów. Partnerami BetterPOS są m.in. Blik i Elavon.

Blik
Najpopularniejsze w Polsce narzędzie do płatności elektronicznych w handlu internetowym. Zyskuje na popularności także w handlu stacjonarnym dzięki udostępnieniu płatności zbliżeniowych.

Ramp
Polski fintech, który umożliwia wymianę tradycyjnych pieniędzy na kryptowaluty i odwrotnie. W ubiegłym roku zasłynął tym, że udało mu się pozyskać na rozwój ok. 220 mln zł, co czyni go jednym z liderów wśród polskich startupów fintechowych.

Softpos
Założona przez managerów firmy Payarto spółka zaczyna być ważnym graczem na arenie międzynarodowej. Jej terminal aplikacyjny trafił do oferty jednego z europejskich liderów branży płatniczej – firmy Worldline i jest już sprzedawany w co najmniej kilkunastu krajach na świecie. W Polsce wdrażają go także banki, takie jak ING oraz Credit Agricole.

Green Finance

Autopay Mobility
Autopay to aplikacja mobilna, ułatwiająca m.in. płatności za przejazdy płatnymi odcinkami dróg, co wpływa na zmniejszenie korków i ogranicza emisję CO2 w transporcie. Autopay pozwala także na inne płatności związane z transportem samochodowym, np. za parkingi, myjnie czy paliwo, za każdym razem w pełni cyfryzując proces i ograniczając druk toksycznych paragonów.

BNP Paribas
Za całokształt działań związanych z dekarbonizacją portfela kredytowego oraz ograniczeniem wpływu organizacji na środowisko naturalne.

Credit Agricole (karta z ekotworzywa)
Zgodnie z deklaracją producenta karta z ekotworzywa w sprzyjających okolicznościach rozkłada się w ciągu kilku tygodni, dzięki czemu nawet jeśli wyląduje na śmietniku, nie będzie zatruwać środowiska latami. Konto, do którego wydawany jest ten produkt, stało się najlepiej sprzedającym się rachunkiem w historii CA w Polsce.

ING
Za całokształt działań związanych z dekarbonizacją portfela kredytowego oraz ograniczeniem wpływu organizacji na środowisko naturalne.

Mastercard
Organizacja nominowana za całokształt działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Spośród inicjatyw firmy, nakierowanych na ograniczanie wpływu człowieka na środowisko naturalne, wymienić można np. przygotowanie rozwiązania do mierzenia śladu węglowego codziennych zakupów.

Pacific
To polski fintech, który wprowadził rachunek płatniczy wraz z kartą i aplikacją mobilną. Charakterystyczną cechą karty jest to, że wyprodukowano ją z plastiku wyłowionego z oceanów. Poza tym spółka wspiera działania na rzecz czystych mórz.

Visa Eco Benefit
To pakiet rozwiązań, dzięki któremu wydawcy kart będą mogli uzupełnić ofertę o usługi związane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną klimatu. W jego ramach udostępniona zostanie np. funkcja kalkulatora śladu węglowego czy uruchomiona edukacja konsumentów w zakresie ochrony środowiska.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies