Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mastercard i Visa chcą podnieść limit wypłat gotówki w ramach cashback. Wniosek w tej sprawie miał trafić do NBP

Z informacji cashless.pl wynika, że limit na wypłaty gotówki za pośrednictwem terminali płatniczych może wzrosnąć do tysiąca złotych

Źródła cashless.pl donoszą, że organizacje płatnicze Mastercard i Visa planują podnieść limit na wypłaty gotówki z terminali przy okazji płatności kartą za zakupy. Limit miałby wzrosnąć nawet do 1000 zł. Najbliższy możliwy termin wdrożenia nowego pułapu to III kw. bieżącego roku, a bardziej realistyczny – IV kw. 2022 r. Do Narodowego Banku Polskiego miał już wpłynąć wniosek w tej sprawie. Poprosiłem biuro prasowe NBP o komentarz – gdy go uzyskam, zaktualizuję ten bądź napiszę nowy tekst.

Przeczytajcie także: Pekao wprowadza nową kartę kredytową

Wiadomo, że organizacje płatnicze sondują już nowy limit w rozmowach z operatorami terminali płatniczych. Niestety, biura prasowe Mastercarda i Visy na obecnym etapie nie chcą komentować naszych informacji. Służby informacyjne tej drugiej instytucji przysłały jedynie oświadczenie, z którego wynika, że firmie zależy na zapewnieniu klientom wyboru sposobu, w jaki chcą płacić i otrzymywać pieniądze.

Wypłata gotówki z kasy sklepowej przy okazji płatności kartą za zakupy, przez Visę określana jest mianem cashbacku a przez Mastercarda – Płać kartą i wypłacaj. NBP nazywa ją zaś wypłatą sklepową. Obecnie maksymalny limit wypłaty dla kart Visa wynosi 300 zł a Mastercard – 500 zł. Zgodnie z najnowszymi danymi banku centralnego (na koniec ub. roku) transakcje tego typu można było realizować w ok. 342 tys. terminali płatniczych na terenie całej Polski.

Przeczytajcie także: Credit Agricole wdraża terminal aplikacyjny

W IV kw. ubiegłego roku zrealizowano ok. 5,4 mln transakcji cashback na łączną kwotę ok. 750 mln zł. Średnia wypłata miała więc wartość ok. 140 zł. Jest to zatem dużo poniżej obecnych limitów. Jednak zdaniem części ekspertów, z którymi rozmawiała Mastercard przy okazji podnoszenia limitu do 500 zł kilka lat temu, istnieje spora grupa klientów, która chciałaby wypłacać większe kwoty. Prawdopodobnie chodzi o przedsiębiorców prowadzących niewielkie firmy. Podniesienie limitu oznaczałoby wyjście naprzeciw ich potrzebom i zrównałoby maksymalną kwotę wypłaty z terminala z limitem transakcji w najpopularniejszych sieciach bankomatów.

Pojawia się jednak pytanie, czy barierą dla dalszego rozwoju cashbacku nie będzie brak gotówki w kasach sklepowych. Przy rosnącej popularności płatności bezgotówkowych już dzisiaj i przy obecnych limitach cashbacku, pojawiają się problemy z realizacją transakcji, właśnie ze względu na brak w kasie odpowiedniej liczby banknotów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies