Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KIR: systemy rozliczeniowe nadal poprawiają wyniki. Najbardziej rośnie Express Elixir

Niedawno instytucja zastrzegła nazwę Euro Express Elixir. Pierwszych wdrożeń tego narzędzia można się spodziewać niebawem

KIR opublikował dane dotyczące jego systemów rozliczeniowych w kwietniu 2022 roku. Z informacji tych wynika m.in., że ponownie wzrosty zanotowały wszystkie Elixiry. W ujęciu procentowym wyniki najbardziej poprawił ten umożliwiający realizację przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu Blik – Express Elixir.

Przeczytajcie także: IdoSell nawiązuje współpracę z Shopee

W systemie Express Elixir w poprzednim miesiącu rozliczono 16,49 mln transakcji o wartości 11,37 mld zł. Dla porównania: w analogicznym okresie 2021 roku w systemie tym zrealizowano 8,46 mln transakcji, których łączna wartość wyniosła 7,57 mld zł. Oznacza to wzrost odpowiednio o 95 proc. i 50 proc.

Za pośrednictwem systemu podstawowego, czyli Elixira, rozliczono w lutym 180,26 mln transakcji o wartości 652,36 mld zł. Tymczasem w kwietniu 2021 roku KIR przetworzył w tym systemie 176,03 mln przelewów, których wartość wyniosła 562,13 mld zł. W ujęciu rocznym liczba transakcji wzrosła zatem o 2 proc., a ich wartość o 16 proc.

Z kolei w systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro, w poprzednim miesiącu rozliczono 3,81 mln transakcji o wartości 27,7 mld euro. Rok wcześniej zrealizowano 3,13 mln przelewów, których wartość wyniosła 17,5 mld euro. Liczba transakcji zwiększyła się zatem o 22 proc., a wartość o 58 proc.

Przeczytajcie także: Citigroup odracza sprzedaż detalu w Polsce

Warto przypomnieć, że w kwietniu KIR zastrzegł w Biuletynie Urzędu Patentowego nazwę Euro Express Elixir. Rozwiązanie będzie służyło do natychmiastowych rozliczeń w euro pomiędzy rachunkami w różnych bankach na terenie Unii Europejskiej. KIR zbudował infrastrukturę, która umożliwia połączenie z paneuropejskimi systemami płatności natychmiastowych (np. prowadzonym przez Europejski Bank Centralny systemem TIPS) i zaoferowanie tego rodzaju usługi bankom z Polski. Wedle deklaracji, pierwszych wdrożeń systemu można spodziewać się wkrótce.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies