Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowa funkcja w serwisie iPKO. Klienci mogą zamawiać Alerty BIK

Wcześniej w serwisie transakcyjnym PKO BP można było już kupować pojedyncze raporty BIK

PKO BP wdrożył nowy proces zamawiania usług Biura Informacji Kredytowej za pośrednictwem własnego serwisu transakcyjnego. Teraz klienci mogą za jego pomocą kupować raporty oraz alerty. Aby skorzystać z funkcji, należy po zalogowaniu na rachunek wybrać zakładkę Usługi, a następnie e-Usługi. Dzięki nowej funkcji klienci PKO mogą korzystać z rozwiązań oferowanych przez BIK bez konieczności zakładania konta w serwisie tej instytucji.

Przeczytajcie także: Jest ustawa ws. odroczenia integracji terminali z kasami

Raport BIK to dokument, który zawiera historię kredytową oraz innych zobowiązań finansowych klienta. Znajduje się tam również wskaźnik sytuacji płatniczej, który przypomina o ewentualnych opóźnieniach w spłacie zobowiązań. Można tam też znaleźć tzw. scoring, a więc ocenę punktową pokazującą wiarygodność finansową danej osoby i jej szanse na otrzymanie kredytu.

Z kolei Alerty BIK to usługa zwiększająca bezpieczeństwo finansowe klientów. Za każdym razem, gdy bank udziela kredytu, sprawdza klienta w bazie BIK, a ten wysyła powiadomienie na telefon lub e-mail zarejestrowany w bazie. Jeśli nie składało się samodzielnie wniosku kredytowego, może to oznaczać, że ktoś próbuje wyłudzić kredyt na daną osobę. Taki alert daje jej natomiast szansę na zablokowanie oszustwa.

Przeczytajcie także: Kantor walutowy w IKO dostępny także dla klientów bez konta w PKO

Alerty i raporty BIK można kupić w iPKO za tę samą cenę co bezpośrednio w serwisie BIK-u. Pojedynczy raport BIK kosztuje 39 zł. Natomiast Alerty BIK na rok to wydatek 24 zł. PKO BP pozwala też kupić pakiet obu usług za 63 zł.

Co ciekawe w przeszłości PKO BP pozwalał na zamawianie samych raportów BIK, zarówno w serwisie iPKO, jak i posiadaczom rachunków Inteligo. Nowy proces nie został jednak wdrożony w tym drugim, w związku z czym od niedawna w Inteligo nie można już zamawiać raportów BIK. To kolejna usługa, którą wycofano z Inteligo. Więcej na ten temat w tekście PKO BP powoli wygasza konta Inteligo. Z serwisu znika kolejna usługa.

Zamawianie usług bezpośrednio w bankowości elektronicznej, oprócz PKO BP, umożliwiają jeszcze Alior i ING Bank Śląski.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies