Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wzrosty w bancassurance. Ubezpieczenia majątkowe notują rekordowy wynik, życiówka skorzystała z boomu na kredyty hipoteczne

W 2021 r. banki pozyskały dla ubezpieczycieli 6,8 mld zł składki. 4,2 mld z ubezpieczeń na życie, 2,6 mld zł – z majątkowych

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport na temat rynku bancassurance w 2021 r. Wynika z niego, że w minionym roku banki pozyskały na rzecz ubezpieczycieli 6,8 mld zł składki, co stanowi wzrost o 23 proc. względem roku 2020.

Przeczytajcie także: O affinity, czyli ubezpieczeniowych koligacjach

Z ubezpieczeń na życie (dział I) zebrano 4,2 mld zł, czyli o 14 proc. więcej niż rok wcześniej. W miksie produktowym swoją przewagę nad ubezpieczeniami inwestycyjnymi ugruntowały ubezpieczenia ochronne – na inwestycje klienci banków przekazali ubezpieczycielom 1,9 mld zł (niemal tyle samo co rok wcześniej), a na ochronę 2,35 mld zł (wzrost o 30 proc.). Delikatnie wzrósł udział składki pozyskanej w bancassurance z ubezpieczeń na życie – po IV kwartale minionego roku wyniósł on 19 proc. względem 17,7 proc. w 2020 r.

W dziale II, czyli ubezpieczeniach majątkowych i innych osobowych, składka przypisana brutto wyniosła 2,6 mld zł. A więc wciąż mniej niż w ubezpieczeniach życiowych, jednak to ten segment zanotował bardziej dynamiczny wzrost. W porównaniu do 2020 r. banki zebrały w ubezpieczeniach majątkowych prawie 40 proc. składki więcej, notując rekordowy wynik. W dziale II składka z bancassurance odpowiada za 5,5 proc. ogólnego przypisu ubezpieczycieli (wzrost w stosunku do 4,4 proc. udziału rok wcześniej).

Przeczytajcie także: PZU oferuje polisy zdrowotne i NNW klientom Aliora

Można się spodziewać, że w zakresie ubezpieczeń na życie trudno będzie o utrzymanie trendu wzrostowego. W dużej mierze dobry wynik z minionego roku to efekt wzmożonego zainteresowania klientów kredytami hipotecznymi, w związku z niskimi stopami procentowymi. Wraz z kredytami sprzedawały się zaś ubezpieczenia na życie powiązane z produktem bankowym, a to one w dużej mierze odpowiadają za przypis działu I w bancassurance. Inaczej sytuacja wygląda w ubezpieczeniach majątkowych, które notują lepsze wyniki dzięki wzmożonemu zainteresowaniu banków ubezpieczeniami stand alone (niepowiązanymi z produktami bankowymi), stanowiącymi dla instytucji dodatkowe źródło przychodów. Ich znaczenie zapewne będzie nadal rosło.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies