Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sprzedaż ubezpieczeń w bankach nadal spada. W 2020 r. pozyskały o 19 proc. składki mniej niż rok wcześniej

W 2020 r. przypis składki w ramach bancassurance wyniósł 5,56 mld zł

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała kolejny raport na temat sprzedaży ubezpieczeń w bankach. Jak wynika z danych zebranych przez Izbę, w 2020 r. przypis w ramach bancassurance wyniósł 5,56 mld zł. Oznacza to spadek składki o 19 proc. względem 2019 r.

Przeczytajcie także: Banki sprzedają coraz mniej ubezpieczeń

Tak jak w poprzednich latach, również w minionym roku w bancassurance przeważały ubezpieczenia działu I, czyli na życie. Składka z tego typu polis wyniosła 3,7 mld zł, przy czym 1,9 mld zł klienci banków wydali na produkty inwestycyjne, a 1,8 mld zł na produkty ochronne. Udział składki pozyskanej przez banki w ogóle sprzedaży ubezpieczycieli życiowych wyniósł 17,7 proc.

Składka z ubezpieczeń majątkowych wyniosła zaś 1,9 mld zł i stanowiła 4,4 proc. ogółu sprzedaży ubezpieczycieli działu II (majątkowych).

Przeczytajcie także: Polska Bezgotówkowa daje odpór gotówkowej krucjacie NBP

Choć w bankach nadal sprzedaje się więcej ubezpieczeń działu I, to ten segment gwałtowniej traci. Pod względem składki z bancassurance rok 2020 był dla życiówki aż o 23 proc. gorszy niż poprzedni. W tym czasie wolumen składki zebranej przez banki w ramach ubezpieczeń majątkowych skurczył się o 10 proc.

Już od dłuższego czasu bancassurance jest w odwrocie, a na przestrzeni tylko trzech lat sprzedaż ubezpieczeń za pośrednictwem banków zmalała niemal o połowę (10,15 mld zł składki w 2017 r. w porównaniu do 5,56 mld zł w minionym roku). O przyczynach tych spadków, a także o zmianach w portfolio ubezpieczeniowym banków możecie przeczytać w tekście: Banki szykują się na ofensywę ubezpieczeniową. Czy będzie nowe otwarcie w bancassurance?

Fot. freepik.com

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies