Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejny bank rozszerza zastosowanie systemu mojeID. Klienci mBanku mogą logować się także do urzędów państwowych

Do tej pory klienci mBanku przy użyciu systemu mojeID mogli potwierdzać swoją tożsamość wyłącznie w serwisach komercyjnych

Jak wynika z listy na stronie login.gov.pl, klienci mBanku mogą już logować się z pomocą systemu mojeID na stronach urzędów publicznych i np. zakładać Profil Zaufany. To efekt integracji banku z tzw. węzłem krajowym, za pośrednictwem systemu rozwijanego przez KIR. Wcześniej klienci mBanku mogli używać tego narzędzia w serwisach dostawców komercyjnych, m.in. telekomów, klinik, ubezpieczycieli czy firm bukmacherskich.

Przeczytajcie także: PKO Ubezpieczenia usprawni komunikację z UFG

System mojeID uruchomiła kilka lat temu Krajowa Izba Rozliczeniowa. Narzędzie służy do potwierdzania tożsamości w wirtualnej przestrzeni, a wykorzystuje do tego dane logowania na rachunek bankowy. Klient, który chce się dostać na konto np. firmy energetycznej objętej systemem, wybiera w tym celu usługę mojeID. Następnie jest przenoszony na stronę banku, gdzie podaje login i hasło na rachunek osobisty, a potem wraca na portal usługodawcy. Teraz jednak jest już zweryfikowany. Warto podkreślić, że firma energetyczna nie zna danych logowania na rachunek, a bank nie śledzi aktywności klienta poza swoim systemem.

Przeczytajcie także: Koniec aplikacji, serwisu i karty up and go

Banki mogą wdrażać mojeID na dwa sposoby. Pierwszy, uproszczony, pozwala klientom logować się do serwisów komercyjnych – np. telekomów. mBank zrobił to pod koniec 2020 roku. W drugim instytucje mogą przeprowadzić dodatkowe wdrożenie, integrując się z tzw. węzłem krajowym, czyli platformą dającą dostęp do stron urzędów państwowych. Taką integrację przeprowadził właśnie mBank. Przed nim zrobiły to już: Getin, BNP Paribas, BOŚ, Credit Agricole, Pekao, PKO BP (z Inteligo), banki spółdzielcze z grup BPS i SGB oraz Bank Spółdzielczy w Brodnicy.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies