Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Spada udział bankomatów w transakcjach Blikiem. Nowe dane NBP

W IV kw. ubiegłego roku użytkownicy tego systemu wykonali ponad 615 tys. transakcji

Z opublikowanych przed chwilą przez Narodowy Bank Polski statystyk wynika, że w IV kw. ubiegłego roku sieć akceptacji Blika liczyła już 137 tys. punktów handlowo-usługowych, 14,3 tys. bankomatów oraz 28 tys. sklepów internetowych. Co do tej ostatniej liczby mam pewne wątpliwości, bo wydaje mi się ona nieco zawyżona – nie wiem czy tyle sklepów internetowych w ogóle funkcjonuje w naszym kraju. Pewnie to kwestia metodologii.

NBP podał także, że Blik miał na koniec grudnia 1,4 mln użytkowników. W IV kw. ub. roku wykonali oni łącznie 615,3 tys. transakcji, na łączną kwotę 159 mln zł. Średnia operacja miała więc wartość 259 zł.

Przeczytajcie także: Chyba będzie kolejny "pay". Tym razem od Facebooka

Transakcyjność Blika charakteryzuje się wysoką dynamika. W porównaniu do okresu od lipca do września w IV kw. użytkownicy tego systemu wykonali o 59 proc. więcej transakcji, a ich wartość była o 41 proc. większa. W tym czasie liczba punktów akceptujących system wzrosła o 22 proc. a użytkowników – o 40 proc.

Interesujący jest spadek udziału wypłat z bankomatów w całości transakcji. Jeszcze do niedawna stanowiły one ponad 90 proc. operacji Blikiem. W IV kw., zgodnie ze statystykami NBP, wypłaty gotówki stanowiły 69,9 proc. ogółu transakcji tym instrumentem. Płatności w sklepach internetowych odpowiadały za 16,9 proc. transakcji a płatności w sklepach stacjonarnych – za 13,2 proc. W statystykach nie ma jeszcze informacji o płatnościach P2P.

Przeczytajcie także: Portmonetka IKO wykończona na amen

Choć dynamika rozwoju, jaką może pochwalić się Blik, jest imponująca, to w liczbach bezwzględnych w porównaniu z liczbą czy wartością transakcji kartowych wygląda wciąż skromnie. Wystarczy powiedzieć, że kwartalna wartość płatności bezgotówkowych plastikami wydanymi przez banki z Polski przekracza już 50 mld zł.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies