Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prezes Elzabu: na naszej kasie fiskalnej będzie można zapłacić Blikiem. Pracujemy nad uruchomieniem takiej usługi

Płatności bezgotówkowe na kasach fiskalnych online mogłyby się pojawić u merchantów już w II kw. 2022 r. O tym i innych problemach związanych z nowymi przepisami rozmawiamy z Bartoszem Pankiem, prezesem Elzabu

Jacek Uryniuk: W tym roku, 1 lipca zacznie obowiązywać przepis nakazujący integrację kas fiskalnych z terminalami. Dlaczego niektórzy agenci chcą opóźnić przeprowadzenie tej operacji?

Bartosz Panek: Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Uważam, że dla merchanta jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ skróci się czas obsługi klienta w sklepie oraz sprzedawca uniknie pomyłek kasjerskich. Eliminujemy tutaj ryzyko popełnienia błędu przy przepisywaniu kwoty na drugie urządzenie. Ponadto w sytuacji trwałego połączenia unikamy możliwości nierejestrowania sprzedaży. Dodatkowo jest szansa na obniżenie kosztów utrzymania oprzyrządowania, które jest potrzebne do obsługi płatności, dlatego że PIN pad jest tańszy w dzierżawie niż terminal.

Mówimy o obowiązku integracji kas z terminalami, bo sama integracja jest możliwa już od kilku lat. Ministerstwo rozwoju w rozporządzeniu technicznym zawarło odpowiedni protokół komunikacji i zobowiązało producentów fiskalnych urządzeń rejestrujących do zaimplementowania takiego rozwiązania. Jest to warunek sine qua non uzyskania homologacji dla urządzenia, czyli kasy fiskalnej online.

Przeczytajcie także: Aplikacja elzAPP ON z bankowością dla firm

Chciałbym także przypomnieć, że to środowisko agentów rozliczeniowych kilka lat temu zainicjowało wypracowanie protokołu komunikacyjnego, o którym tutaj mówimy. Wcześniej było wiele różnych protokołów komunikacyjnych dla różnych kas. Jeśli to zestawimy z wieloma terminalami płatniczymi i zainstalowanymi na nich aplikacjami, to zobaczymy, jaka była skala problemu. Ja wtedy pracowałem w tym sektorze rynku i pamiętam, jak wielki był to ból głowy, by to wszystko ze sobą połączyć. A ówczesne przepisy nie pozwalały wymieniać oprogramowania na tych urządzeniach zdalnie. Teraz jest to możliwe, oczywiście po spełnieniu pewnych warunków.

JU: Czy Elzab jest przygotowany do przepisów, które powinny zacząć obowiązywać 1 lipca 2022 r.?

BP: Wszystkie kasy fiskalne online, które produkujemy, są wyposażone w odpowiedni protokół.

JU: Z kolei od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje przepis nakazujący akceptację płatności bezgotówkowych, wszędzie tam, gdzie można płacić gotówką. W ustawie nie zapisano, że sprzedawca musi koniecznie zaopatrzyć się w terminal. Można na przykład wyobrazić sobie, że płatność Blikiem mogłaby być przyjmowana bezpośrednio na kasie fiskalnej. Czy rozważacie wprowadzenie takiego rozwiązania?

BP: Wszystkie opcje są na stole. Na pewno nie będziemy się starać o licencję Krajowej Instytucji Płatniczej, nie planujemy być agentem rozliczeniowym. Natomiast kasy fiskalne online dają szerokie spektrum możliwości. Możemy się oderwać od określonego schematu płatniczego, bo kasa zarówno może przyjąć komunikat o transakcji, jak i go wysłać na zewnątrz. Kto zautoryzuje tę operację, jaki to będzie schemat, czy to będzie transakcja w ramach PSD2, to już inna kwestia. W ten sposób otrzymujemy do wyboru wiele różnych metod płatności, a to korzyść zarówno dla sprzedawcy, jak i dla klienta.

Piotr Dziubak: Jak szybko tego rodzaju rozwiązanie mogłoby się pojawić na polskim rynku?

BP: Technicznie nie ma ograniczeń. Takie rozwiązania są w naszym zasięgu. Co więcej, po ponownej homologacji można uzupełnić obecnie funkcjonujące urządzenia online o nową funkcję umożliwiającą płatności bezgotówkowe.

JU: Zapytam wprost. Czy Elzab przygotowuje rozwiązanie, które umożliwia przyjmowanie płatności bezgotówkowych za pomocą kasy fiskalnej online oraz Blika?

BP: Tak. Sądzę, że odpowiedne rozwiązanie będziemy mogli zaoferować w drugim kwartale tego roku.

JU: Czy prowadzicie już rozmowy z agentami w tej sprawie?

BP: Nie rozmawiamy o tym z agentami rozliczeniowymi. Jest na to nieco za wcześnie.

JU: Czy na kasie fiskalnej będzie można przyjmować płatności zbliżeniowo?

BP: Nie, ale możemy połączyć płatności e-commerce z transakcjami Card Present i wtedy konsument mógłby zatwierdzić płatność np. na telefonie komórkowym. W ten sposób można by płacić kartami Visa, Mastercard, Blikiem, przelewami natychmiastowymi czy wybranymi kryptowalutami, itp.

PD: Skoro na nowym urządzeniu będzie można przyjmować płatności, to może Fundacja Polska Bezgotówkowa mogłaby dofinansowywać zakup kas fiskalnych, tak jak to robi z terminalami?

BP: To jest bardzo dobra koncepcja. Wydaje mi się, że tak się powinno stać. Czym jest terminal płatniczy? Terminal jednoznacznie identyfikuje klienta, by zminimalizować ryzyko wystąpienia fraudu. Upraszczając, terminal to zamek, a karta w ręku kupującego to klucz. Klucz wkłada się do zamka i w ten sposób potwierdza się transakcję. To jest oczywiście pewne uproszczenie, ale jeżeli to samo można zrobić na kasie fiskalnej, to nie widzę powodu, aby pomijać to urządzenie w procesie likwidowania białych plam na mapie płatności bezgotówkowych. Ponadto kasy fiskalne, podobnie jak terminale, mogą być dzierżawione.

PD: W ten sposób można by zagospodarować niszę. Kasy pokryłyby zapotrzebowanie na transakcje bezgotówkowe tam, gdzie sprzedawcy nie zdecydowali się na zastosowanie terminalów mimo dotacji?

BP: Terminale nie znikną. Proszę pamiętać, że Elzab nie jest przedsiębiorstwem z sektora finansowego, tylko producentem urządzeń fiskalnych. Widzimy jednak, w jaką stronę ewoluuje rynek, i nie możemy pomijać nowych trendów w naszej branży. Chodzi o to, żeby jak najmniejszym kosztem rozszerzyć sieć przyjmowania płatności bezgotówkowych. Przypominam, że kas fiskalnych jest na rynku około 2 mln, a terminali nieco ponad 1 mln. Jest duża przestrzeń do działania. Trzeba tę dziurę jakoś zasypać. Przecież taki jest cel działania Polski Bezgotówkowej, ale także administracji publicznej. Pieniądz elektroniczny przyspiesza obrót w gospodarce i można go opodatkowywać. Im więcej transakcji będzie bezgotówkowych, tym mniejsza będzie szara strefa.

JU: Szkoda tylko, że w ten sposób nie będzie można płacić zbliżeniowo.

BP: Do kasy fiskalnej online można podłączyć właściwie dowolne urządzenie peryferyjne. Teraz zazwyczaj to jest waga czy PIN pad lub terminal z PIN padem. W przyszłości może to być czytnik NFC czy biometryczny. Możliwości jest wiele.

Sądzę, że nowe rozwiązanie będzie korzystne także dla wydawców kart. Produkcja i dystrybucja plastiku jest dosyć kosztowna. Zastępowanie fizycznej karty w jakiś sposób powinno być interesujące zatem też dla issuerów.

JU: A jak taka płatność będzie przebiegała w praktyce? W jaki sposób klient będzie ją inicjował w sklepie? Czy zostaną użyte na przykład kody QR?

BP: Metod, które możemy zastosować, jest bardzo wiele. Mogą to być kody QR wyświetlane na urządzeniu fiskalnym lub na urządzeniu peryferyjnym. Wtedy kupujący skanuje telefonem taki kod. To może także działać w drugą stronę, gdy coś wyświetla się na smartfonie kupującego, a to sprzedający skanerem podłączonym do kasy sczytuje kod. Inny sposób to podyktowanie kodu Blik sprzedawcy, który wpisuje go na klawiaturze podłączonej do urządzenia fiskalnego. Jeszcze inny to umieszczenie naklejki zawierającej zarówno kod QR, jak i czip NFC.

Przeczytajcie także: Elzab przygotował wirtualną kasę dla Ubera

PD: Mówił Pan o tym, że kasa fiskalna online może niedługo zastąpić terminal. Ale, zapewne także niedługo, fizyczne urządzenia mogą być zastępowane przez kasy wirtualne. Czy Elzab przygotowuje się do tego, czy raczej staniecie się Nokią polskiego świata fiskalizacji?

BP: Mówiąc o kasie wirtualnej, zawsze zapominamy, że aby jej używać, także potrzebny jest jakiś nośnik oraz drukarka.

PD: Tyle że taki nośnik każdy ma przy sobie i jest to smartfon.

BP: No właśnie nie do końca. Tutaj istotną rolę odgrywają kwestie bezpieczeństwa i sprawy regulacyjne. Dowiedziono pewnych nieszczelności systemów kas wirtualnych instalowanych w otwartym środowisku.

Oczywiście Elzab oferuje też takie rozwiązanie i ono funkcjonuje w sieci pośrednika na rynku przewozów pasażerskich Uber. Ale jest ono bezpieczne, bo wyeliminowano tam jakąkolwiek manualną ingerencję w transakcję przez sprzedającego.

Ponadto przepisy określają tryb postępowania w przypadku np. zniszczenia, zgubienia lub wywiezienia kasy fiskalnej za granicę. Przypuśćmy, że właściciel firmy współpracuje z obcokrajowcami, którym zlecił ewidencję i przyjmowanie płatności na ich smartfonach, a oni po jakimś czasie wyjeżdżają z kraju, zabierając te urządzenia. Mamy wtedy kłopot.

PD: Elzab pod koniec listopada ubiegłego roku wprowadził na rynek nową aplikację elzAPP ON z bankowością dla firm i obsługą kas fiskalnych. Skąd pomysł, by oferować usługi bankowe i czy wielu klientów zdecydowało się już z nich skorzystać?

BP: Jest jeszcze za wcześnie, by o tym mówić. Aplikacja pojawiła się na rynku nieco ponad miesiąc temu. Po drodze były święta. W każdym razie ten projekt to jest forpoczta zmian. Z producenta fizycznych urządzeń, z fabryki, chcemy zmienić się w dostawcę różnego rodzaju usług. Młodzi ludzie, którzy wchodzą na rynek pracy, będą otwierali firmy. Oni są przyzwyczajeni do tego, że wszystko, czego potrzebują, jest w smartfonie. Kasy online dają możliwość dostępu do sprzedażowych danych. Wspólnie z Aion Bankiem stworzyliśmy zatem rozwiązanie, w którym przedsiębiorca może monitorować, co się dzieje w jego punkcie handlowo-usługowym, jakie i kiedy tam są dokonywane transakcje, a jednocześnie ma dostęp do nowoczesnych usług finansowych. To jest początek, będziemy oferować więcej takich usług.

Dziękujemy za rozmowę.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies