Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO BP pracuje nie tylko nad PLCOIN, ale i giełdą cyfrowych aktywów? Projekt realizowany jest przy wsparciu NCBR

PKO BP otrzymał grant z NCBR na projekt wykorzystujący blockchain, realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską

W PKO BP trwają prace nad projektem, którego celem jest uruchomienie w banku usług wykorzystujących tokeny i smart kontrakty w oparciu o technologię blockchain. Jest to inicjatywa prowadzona wspólnie przez bank oraz Politechnikę Warszawską, a projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z Funduszy Europejskich kwotą 6 mln zł, o czym mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl przy okazji upublicznienia informacji o nawiązaniu partnerstwa przez te podmioty.

Przeczytajcie także: Mastercard chce ułatwić handel NFT

Tymczasem o prowadzonych przez PKO BP pracach nad usługami wykorzystującymi blockchain zrobiło się głośno kilka tygodni temu, gdy w serwisie cashless.pl ukazał się materiał na temat zastrzeżenia w Urzędzie Patentowym znaku graficznego PLCOIN. Więcej na ten temat w materiale Kryptowaluta od PKO BP? Bank zastrzegł logo PLCOIN. Wówczas PKO BP poskąpił szczegółowych informacji na temat tego projektu. Nie wiadomo, czy można go wiązać z przedsięwzięciem prowadzonym wspólnie z PW i NCBR. O tym drugim wiadomo jednak nieco więcej dzięki odpowiedziom na pytania cashless.pl, nadesłanym dzisiaj przez rzecznika prasowego NCBR.

– Głównym celem projektu jest opracowanie platformy do świadczenia usług z wykorzystaniem tokenów i smart kontraktów na bazie technologii blockchain. Planowana do opracowania platforma umożliwi kontrolę emisji i obrotu tokenami oraz ograniczy możliwości spekulacji na wyemitowanych tokenach, czego aktualne rozwiązania nie zapewniają – przekazał Jakub Lackorzyński, rzecznik prasowy NCBR. Jak tłumaczy, w oparciu o uruchomioną platformę dla tokenizacji i smart kontraktów PKO BP będzie miał dużo większe możliwości oferowania produktów i usług nadzorowanych, zgodnych z obecnymi bądź planowanymi regulacjami. Ma to zapewnić dużo większe bezpieczeństwo świadczenia tego typu usług, a możliwość automatyzacji wielu procesów z użyciem blockchain powinna przełożyć się na znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania banku.

Przeczytajcie także: NBP pochyli się nad cyfrowym złotym

– Z punktu widzenia klientów końcowych realizowana platforma da dużo większe poczucie bezpieczeństwa i stabilności niż znajdujące się obecnie w użyciu rozwiązania. Dla PKO BP realizacja projektu przełoży się na możliwość oferowania całkowicie nowych produktów i usług cyfrowych, zastępujących wiele tradycyjnych procesów. Platforma pozwoli również na znaczne przyspieszenie (automatyzację) wielu procesów dotyczących użytkownika końcowego oraz obniżenie kosztów funkcjonowania tego typu usług – zaznacza przedstawiciel NCBR.

Choć odpowiedź rzecznika NCBR nadal jest enigmatyczna i trudno się zorientować, czym ten projekt ma się zakończyć, to wydaje się, że może być mu blisko do giełdy do handlu kryptowalutami lub innymi cyfrowymi aktywami. Finalnie może więc się okazać, że PKO BP pracuje nie tylko nad własną cyfrową walutą, ale i platformą do handlu takimi aktywami.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies