Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Cyfrowy złoty nie taki straszny? NBP przewiduje intensyfikację prac nad tzw. CBDC

Wcześniej bank centralny przez kilka lat utrzymywał, że wprowadzenie cyfrowej wersji złotego nie przyniesie wymiernych korzyści

Narodowy Bank Polski w przyszłym roku będzie analizował potencjalne skutki wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Instytucja nie wyklucza, że działania te wykażą potrzebę intensyfikacji prac nad cyfrowym złotym – tak wynika z informacji udzielonych Polskiej Agencji Prasowej. Wskazuje to na dalsze zmiękczanie stanowiska NBP w sprawie CBDC.

Przeczytajcie także: Pekao wprowadził mobilną autoryzację do oddziałów i na infolinię

W maju NBP opublikował raport "Pieniądz cyfrowy banku centralnego". Wynikało z niego, że nie ma przesłanek do emisji cyfrowego złotego. Bank centralny przekonywał, że nie przyniesie to wyraźnych korzyści. Jednocześnie instytucja zaznaczała jednak, że stanowisko to może ulec zmianie, jeśli pojawią się nowe okoliczności. Wcześniej bank zarządzany przez Adama Glapińskiego zajmował jednoznacznie negatywne stanowisko w tej kwestii.

Z najświeższych doniesień wynika, że w 2022 roku NBP może przejść do kolejnego etapu prac nad CBDC. To efekt m.in. rosnącego zaangażowania innych banków centralnych w ten projekt. Obecnie tę innowację analizuje już ponad 50 takich instytucji – zarówno z krajów wschodzących, jak i wysokorozwiniętych. Prace w tym zakresie prowadzi np. Europejski Bank Centralny, co zdaniem NBP jest istotne z uwagi na wysoki udział strefy euro w handlu zagranicznym Polski

Przeczytajcie także: Ramp pozyskał na rozwój 220 mln zł

Inną ważną kwestią motywującą do prac nad cyfrowym złotym, jest rozwój kryptoaktywów, zwłaszcza stablecoinów (to cyfrowe waluty powiązane z pieniędzmi tradycyjnymi). Nie bez znaczenia są postępująca cyfryzacja rynków finansowych oraz coraz większa na nich aktywność firm technologicznych jak Facebook.

NBP zastrzegł też, że na razie skutki wprowadzenia CBDC można omawiać wyłącznie korzystając z analiz teoretycznych, które powstają w bankach centralnych, firmach i ośrodkach badawczych – rozwiązanie nie było testowane na większą skalę. Trudno zatem stwierdzić, jaki będzie rzeczywisty wpływ cyfrowych walut banków centralnych na rynki. Trzeba też pamiętać, że obecnie nie ma podstaw prawnych do emisji cyfrowego złotego. Gdyby miało do tego dojść, najpierw powinna zostać znowelizowana ustawa o NBP.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies