Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Chiny coraz bliżej wprowadzenia cyfrowego juana. Odpowiednia aplikacja pojawiła się już w marketach Apple i Google

Nowe rozwiązanie ma być promowane podczas zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

W marketach App Store i Google Play pojawiły się aplikacje mobilnego portfela dla cyfrowego juana. Chociaż produkt wciąż jest w wersji pilotażowej, oznacza to kolejny ważny krok na drodze do powszechnego wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Rozwiązanie to ma być prezentowane światu podczas zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Przeczytajcie także: Fixly wprowadza płatności online za wykonane usługi

Bank Ludowy Chin pracuje nad cyfrowym juanem od kilku lat, a w ostatnich kwartałach proces ten uległ intensyfikacji. Pod koniec ubiegłego roku Agencja Reutera donosiła, że portfele na cyfrową walutę utworzyło już 140 mln użytkowników w Państwie Środka. Użyli oni tego rozwiązania w transakcjach o łącznej wartości 9,7 mld dolarów.

Chociaż mobilny portfel stał się teraz jeszcze bardziej dostępny, to nie będą z niego mogli korzystać wszyscy chętni. Pilotaż będzie dotyczył mieszkańców największych miast oraz klientów głównych chińskich banków. Ale Chińczycy chcą też pochwalić się swoimi osiągnięciami światu – cyfrowy juan będzie promowany podczas startujących za kilka tygodni igrzysk. Do dyspozycji gości będą m.in. bankomaty zamieniające obce waluty w cyfrową wersję waluty gospodarzy.

Przeczytajcie także: Allegro szykuje się do sprzedaży ubezpieczeń

Cyfrowy juan (e-CNY) nie jest kryptowalutą jak bitcoin i nie wiąże się z decentralizacją środka płatniczego. Za jego emisję odpowiada Bank Ludowy Chin, z tej instytucji pochodzi też aplikacja udostępniona użytkownikom dwóch najważniejszych platform mobilnych. Narzędzie postrzegane jest jako konkurencja dla popularnych w Chinach aplikacji Alipay oraz WeChat i prowokuje pytania o dostęp państwa do informacji na temat wydatków obywateli.

Chiny mocno zaangażowały się w rozwój cyfrowej wersji swojej waluty, ale podobne prace prowadzone są w kilkudziesięciu państwach na całym świecie – dotyczy to zarówno krajów wschodzących, jak i tych wysokorozwiniętych. Działania w tym zakresie podjął m.in. Europejski Bank Centralny, a niedawno swoje stanowisko w sprawie CBDC zmiękczył NBP, który w najbliższym czasie może zintensyfikować prace nad cyfrowym złotym.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies