Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP opublikował strategię bezpieczeństwa gotówki. Zakłada m.in. zmiany w zasadach pobierania opłat od wypłat z bankomatów

Większość działań zalecanych w ramach opublikowanej strategii to analizy i dalsze badania

Narodowy Bank Polski opublikował Narodową strategię bezpieczeństwa obrotu gotówkowego. Dokument został opracowany przez Radę ds. obrotu gotówkowego, działającą przy banku centralnym. Prace nad dokumentem trwały co najmniej od wiosny bieżącego roku. Zawiera on szereg zaleceń, których celem jest m.in. zapewnienie łatwego dostępu do pieniędzy.

Przeczytajcie także: Ponad 43 proc. klientów banków korzysta z bankowości mobilnej

Jednak większość tych zaleceń dotyczy dalszych badań i analiz. W strategii zapisano więc, że należy cały czas badać opinię publiczną pod kątem dostępu do gotówki i jej wykorzystania, monitorować realizację nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych, za pomocą której wprowadzono obowiązek akceptacji banknotów i monet w punktach handlowych i usługowych, monitorować i analizować dostępność nowych rozwiązań w zakresie obsługi gotówki, itd.

W strategii niewiele jest natomiast propozycji konkretnych działań, mających na celu np. poprawę rentowności biznesu bankomatowego. Branża ta od dawna postuluje zmiany w sposobie wynagradzania za swoje usługi, na co dziś ma niewielki wpływ. W tym obszarze w NSBOG zalecono przygotowanie samoregulacji lub dopiero w dalszej kolejności regulacji, której celem byłaby zmiana modelu wynagradzania operatorów bankomatów.

Przeczytajcie także: Fraudy kartami wciąż pod kontrolą?

W opublikowanym dziś dokumencie zapisano, że 90 proc. społeczeństwa ma mieć oddział z kasą gotówkową lub bankomat w promieniu maksymalnie 10 kilometrów. Gdyby były z tym problemy, należy rozważyć wprowadzenie oddziałów multibrandowych (jak rozumiem prowadzonych przez niezależnych operatorów dla różnych banków), mobilnych bankomatów czy możliwości korzystania z cashbacku (wypłata gotówki przy płatności kartą za zakupy) bez konieczności robienia zakupów.

Okiem redaktora

Co najmniej od początku bieżącego roku prezes NBP przy każdej okazji podkreślał, jak ważny jest dostęp do gotówki, a miała go zapewnić strategia bezpieczeństwa gotówkowego, która będzie, a jakże, narodowa. Można było zatem się spodziewać, że dokument taki, opracowywany przez wiele miesięcy pod auspicjami banku centralnego, zawierać będzie szereg konkretnych działań, które rozwiążą konkretne problemy. Wydaje mi się jednak, że ci, którzy na to liczyli, mogą czuć się zawiedzeni. Jak choćby operatorzy bankomatów. Od dłuższego czasu narzekają na reguły wynagradzania za swoje usługi. Są one ustalane odgórnie i  nie mają na nie większego wpływu. Od dawna postulują zmiany w tym zakresie. Jak dotąd nie udało się niczego poprawić na zasadach samoregulacji. Tymczasem narodowa strategia zaleca... samoregulację. Czy o to im chodziło?

Jacek Uryniuk
KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies