Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zarządzany przez Polaków fintech podpadł na Litwie. Epayblock stracił licencję instytucji pieniądza elektronicznego

Wcześniej Bank Litwy wszczął śledztwo, które wykazało, że spółka wielokrotnie naruszyła obowiązujące prawo

Bank Litwy poinformował o cofnięciu licencji instytucji pieniądza elektronicznego spółce Epayblock. Decyzja jest efektem ustaleń przeprowadzonych w trakcie śledztwa wszczętego w połowie bieżącego roku po otrzymaniu skarg i innych informacji w związku z prowadzoną przez Epayblock działalnością. Śledztwo wykazało istotne naruszenia przepisów przez spółkę, wśród których wymieniono m.in. niedbałą ocenę ryzyka prania pieniędzy czy finansowania terroryzmu przez klientów.

Przeczytajcie także: Polski fintech otrzymał licencję na Litwie

Zdaniem Banku Litwy Epayblock nie podjął wystarczających działań w celu określenia celu i charakteru relacji biznesowych swoich klientów. Spółka nie prowadziła też monitoringu transakcji klientów. Decyzja litewskiego nadzoru oznacza, że Epayblock nie może już świadczyć żadnych usług finansowych. Firma powinna zwrócić swoim klientom pieniądze na ich rachunki prowadzone w bankach albo innych instytucjach płatniczych.

Przeczytajcie także: Bank Litwy wszczął śledztwo w sprawie polskiego fintechu

Epayblock otrzymał licencję instytucji pieniądza elektronicznego w Wilnie jesienią 2019 r. Trzon jego kadry zarządzającej stanowią jednak Polacy. Z portalu Linkedin wynika, że obecnie na jego czele stoi Maciej Kazimierczyk a głównym deweloperem jest Krzysztof Kuchta. Fintech specjalizował się w obsłudze rachunków firmowych z europejskim numerem IBAN oraz w procesowaniu płatności. Na stronie internetowej firmy wciąż widnieje informacja, że spółka posiada licencję Banku Litwy, ale jej profil zniknął już z portalu Linkedin.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies