Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już niemal nikt w Polsce nie wkłada karty do terminala. Udział płatności zbliżeniowych przekroczył 96 proc.

Łączna wartość tych płatności przekroczyła 94 mld zł. To o 18 proc. więcej niż w pierwszym kwartale

Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport dotyczący kart płatniczych w II kwartale 2021 roku. Wynika z niego m.in., że na koniec czerwca plastików było w Polsce 44,3 mln, przy czym 68,3 proc. z nich, czyli 30,2 mln sztuk, było aktywnych (została nimi wykonana przynajmniej jedna transakcja w ostatnim kwartale). Podstawową kategorią kart w Polsce pozostają karty debetowe (82,5 proc. ogółu kart), ich liczba w II kwartale to 36,6 mln. Kart kredytowych było zaś 5,3 mln sztuk (spadek względem I kwartału 2021 o prawie 2 proc.) i stanowiły 12 proc. ogółu.

Przeczytajcie także: Worldpay wymienia urządzenia PAX

Raport wskazuje, że wiodącą organizacją płatniczą na polskim rynku jest Visa – prawie 51 proc. wydanych nad Wisłą kart płatniczych posiada logo tego podmiotu. Przewaga na Mastercardem nie jest jednak duża – do drugiego amerykańskiego gracza należy 48,7 proc. naszego rynku. Łatwo się domyślić, że udział pozostałych kart, w tym głównie kart własnych banków, na koniec czerwca był znikomy – wyniósł 0,4 proc.

Na koniec drugiego kwartału kart płatniczych z funkcją płatności zbliżeniowych było 39,2 mln (88,5 proc. wydanych plastików). Liczba wszystkich instrumentów płatniczych oferujących takie rozwiązanie przekroczyła jednak 45 mln (wliczają się w to np. smartfony i smartwatche). Kartami bezstykowymi przeprowadzono w II kwartale blisko 1,6 mld transakcji – to o ponad 260 mln więcej (20 proc.) niż w poprzednich trzech miesiącach. W omawianym okresie udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie bezgotówkowych płatności kartowych wynosił ponad 96 proc. Łączna wartość tych transakcji przekroczyła 94 mld zł. To o 18 proc. (ponad 14 mld zł) więcej niż w pierwszym kwartale.

Przeczytajcie także: Bank Pocztowy wprowadza pierwszą w Polsce kartę biometryczną

NBP podał również, że w okresie kwiecień-czerwiec przy użyciu kart zrealizowano 43 mln transakcji w internecie. To o 7 proc. (2,7 mln) więcej niż w poprzednim kwartale. W porównaniu z analogicznymi okresami lat 2020 i 2019 wzrosty wyniosły odpowiednio 28 proc. i 68 proc. Z raportu wynika także, że transakcje internetowe stanowiły około 2,5 proc. ogólnej liczby płatności bezgotówkowych. W II kwartale w sieci wykonano transakcje o łącznej wartości blisko 6,1 mld zł. To o 9 proc. (485 mln zł) więcej niż w poprzednim kwartale.

Z wcześniejszych tekstów, dotyczących danych opublikowanych przez NBP, dowiecie się m.in., że liczba terminali na polskim rynku przekroczyła już 1,1 mln. Nastąpiło też odbicie na rynku bankomatów, a kwartalna liczba transakcji kartami zbliża się do 2 mld. Bank centralny pochwalił się także, że w obiegu znajduje się prawie 350 mld zł gotówki.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies