Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Odciskiem palca. Tak od dziś będą mogli logować się do aplikacji klienci mBanku

Niestety, na razie tylko ci, którzy korzystają z telefonów iPhone

O nowości, która znajdzie się w dzisiejszej aktualizacji aplikacji mBanku, poinformował przed chwilą na Twitterze jego rzecznik, Krzysztof Olszewski.

olszewski tweet

Oczywiście do logowania odciskiem palca aplikacja wykorzystywać będzie czytnik Touch ID, firmy Apple.

apka mbank palec

Na razie nie wiadomo, kiedy możliwość logowania biometrycznego zyskają klienci mBanku, którzy posiadają urządzenia wyposażone w system operacyjny Android. Z informacji uzyskanych w biurze prasowym mBanku wynika, że instytucja rozważa wdrożenie takiego rozwiązania, ale żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Powodem jest fakt, że póki co mało klientów korzysta z biometrii na smartfonach z systemem Android.

Przeczytajcie także: Właściciele smartfonów z Androidem mogą logować się odciskiem do apki Millennium

Natomiast z logowania odciskiem palca korzystać mogą już klienci kilku polskich banków, m.in. Millennium (także na urządzeniach z Androidem), Citi, Euro Banku czy ING Banku Śląskiego. Jako pierwszy to rozwiązanie zastosował Meritum, przejęty niedawno przez Aliora. Pracują nad tym inne instytucje, m.in. PKO BP.

Moim zdaniem od biometrii, jako sposobu identyfikacji w bankowości, nie ma odwrotu. Rosnąca moc obliczeniowa komputerów powoduje, że hasła alfanumeryczne muszą być coraz dłuższe, by ich szybkie złamanie nie było możliwe. W dodatku konieczna jest ich ciągła zmiana, czego coraz więcej ludzi nie jest w stanie ogarnąć. Biometria, choć nie jest w 100-proc. bezpieczna, szczególnie biometria odcisków palca, daje jednak większą pewność niż proste hasło złożone z kilku znaków.

Przeczytajcie także: Tak smartfon stanie się cyfrowym kluczykiem do samochodu

Instytucje na całym świecie eksperymentują z rozwiązaniami biometrycznymi. Również w Polsce i to nie tylko z odciskami palca. Znane są już wdrożenia czytników struktury naczyń krwionośnych palca i dłoni, podpisów czy głosu. Na świecie opracowywane są także narzędzia identyfikujące ludzi po twarzy czy rytmie serca.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies