Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mBank też chce mieć HCE. I to szybko...

Kolejna instytucja stawia na płatności z chmury. Czy wkrótce będzie to jedyny standard mobilny?

W reklamach telewizyjnych mBank określa się mianem ikony mobilności. Byłoby więc dziwne, gdyby nie pracował nad rozwiązaniami mobilnymi. Dotychczas jednak jego przedstawiciele podkreślali, że już mają płatności mobilne w ofercie, a o pracach nad płatnościami HCE milczeli.

Ale teraz to już nieaktualne. – Pracujemy na udostępnieniem technologii HCE. Harmonogram zakłada wdrożenie w I kw. przyszłego roku – powiedziano mi w biurze prasowym mBanku zastrzegając jednocześnie, że termin ten może ulec wydłużeniu z przyczyn niezależnych od banku.

Przeczytajcie także: Płatności z chmury już dostępne w Getinie

HCE to technologia umożliwiająca płatności telefonem zbliżeniowo na tej samej zasadzie, jak robi się to kartą bezstykową. Dane transakcyjne przechowywane są jednak w chmurze obliczeniowej, z którą łączy się zainstalowana na smartfonie aplikacja. Obecnie usługi takie świadczą Pekao i Getin, a w najbliższym czasie ma do nich dołączyć BZ WBK, Euro Bank i PKO. mBank ma szansę być następny.

Przypomnę, że jego klienci mogą już płacić telefonem zbliżeniowo. Muszą jednak jednocześnie korzystać z usług Orange lub T-Mobile i uzyskać od nich specjalną kartę SIM, na której przechowywane są dane karty płatniczej. Technologia ta, zwana simcentryczną, jest jednak droższa i bardziej skomplikowana z punktu widzenia ergonomii aktywacji. Stąd jest skazana na odejście do lamusa. Fakt, że mBank inwestuje w HCE chyba to potwierdza.

Przeczytajcie także: Bilet na pociąg w aplikacji wkrótce będzie standardem

Co ciekawe mBank będzie pierwszym bankiem w Polsce, którego klienci będą mieli możliwość korzystania jednocześnie z HCE, płatności simcentrycznych i z systemu Blik, pozwalającego na transakcje inicjowane kilkucyfrowym kodem, wpisywanym na terminalu. Operator tego systemu deklaruje, że wkrótce kod będzie przekazywany zbliżeniowo. Ciekaw jestem, jak wówczas zostanie to wszystko zintegrowane w jednej aplikacji.

Natomiast co do HCE w mBanku - na razie nie wiem, jaki model wdrożenia wybrano i czy dzieje się to w porozumieniu z organizacją płatniczą (jak stało się w Pekao czy w Getinie). A jeżeli tak, to z którą. A może bank robi to samodzielnie, tak jak zdecydował BZ WBK. mBank chce więcej na ten temat powiedzieć po przeprowadzeniu migracji klientów byłego MultiBanku na nowy system transakcyjny.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies