Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Autopay zintegrowany z e-TOLL. Aplikacja działa na państwowych drogach, ale wymaga dodatkowego urządzenia

Rozwiązanie umożliwiające korzystanie z Autopay na państwowych drogach udostępniono klientom firmowym. Trwają prace nad wersją dla klientów indywidualnych

Operator usługi Autopay poinformował, że z jej pomocą można już opłacać przejazdy na odcinkach dróg państwowych, objętych systemem e-TOLL (w tym autostrady A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica). Rozwiązanie w pierwszej kolejności zostało udostępnione klientom firmowym, w tym osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Firma prowadzi także prace nad analogiczną opcją dla klientów indywidualnych. Niestety, do przejazdu nie wystarczy sama aplikacja.

Przeczytajcie także: IT Card inwestuje w mPay

Aby automatycznie opłacać przejazd za pomocą Autopay na państwowych drogach, należy wejść na stronę autopay.pl/e-toll i skonfigurować konto firmowe w ramach Autopay Flota oraz zgłosić pojazdy, które mają zostać włączone do systemu e-TOLL. Operator zaznacza, że mimo tego iż kierowcy korzystają z Autopay, to zgłoszone pojazdy muszą posiadać tzw. OBU (urządzenie pokładowe umożliwiające pozycjonowanie satelitarne), albo należy korzystać dodatkowo z państwowej aplikacji e-TOLL PL. Ta ma jednak fatalne oceny wśród użytkowników, np. w Google Play średnia ocen wynosi jedynie 1,4 pkt. na 5 możliwych.

Mimo wcześniejszych planów, nie udało się uprościć rozwiązania tak, by do płatności za przejazdy państwowymi drogami wystarczyła wyłącznie aplikacja Autopay. Natomiast korzystanie z Autopay ma dodatkową wartość na przykład dla tych, którzy poruszają się różnymi drogami i chcą mieć wszystkie rozliczenia w jednym miejscu. Podczas rejestracji w systemie Autopay Flota trzeba wpłacić depozyt. Po przejazdach będą z niego pobierane środki. Rozliczenia z systemem e-TOLL za pośrednictwem Autopay odbywają się automatycznie.

Przeczytajcie także: Krakowski Bank Spółdzielczy uruchamia kantor walutowy

E-TOLL zastąpi niebawem stare rozwiązanie, czyli viaTOLL. System jest obowiązkowy w przypadku pojazdów ciężkich. Dobrowolnie mogą z niego korzystać także kierowcy poruszający się pojazdami o masie poniżej 3,5 t. Ministerstwo Finansów ogłosiło niedawno, że w systemie e-TOLL zarejestrowano dotychczas 193 tys. pojazdów, a 134 tys. razy pobrano rządową aplikację e-TOLL PL. Jednocześnie informowano o ułatwieniu rejestracji w usłudze. Internetowe Konto Klienta można już założyć, wykorzystując do tego profil na ePUAP, aplikację mObywatel lub bankowość elektroniczną. Udogodnienie dotyczy osób fizycznych i jednoosobowych działalności gospodarczych.

Sam Autopay to system do szybkich płatności, dzięki któremu kierowcy od 2019 roku mogą automatycznie opłacać przejazdy na autostradach AmberOne A1 Toruń – Gdańsk oraz A4 Katowice – Kraków. Aby skorzystać z usługi, należy dodać do aplikacji mobilnej swoją kartę płatniczą i wprowadzić numery rejestracyjne samochodu. Następnie przejeżdżając przez bramki na autostradzie, wystarczy zwolnić. System rozpozna numery rejestracyjne i podniesie szlaban, a należność zostanie pobrana z rachunku karty. Firma chwali się, że z rozwiązania regularnie korzysta 700 tys. kierowców.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies