Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Porządki w spółkach Piotra Kurczewskiego. Currency One i YetiPay trafią do funduszu inwestycyjnego

Udziały w kontrolowanych przez Kurczewskiego krajowych instytucjach płatniczych przejmie DC24 Alternatywna Spółka Inwestycyjna

KNF zezwoliła na nabycie przez DC24 Alternatywną Spółkę Inwestycyjną udziałów w Currency One oraz YetiPay. Currency One to operator takich serwisów wymiany walut jak Walutomat czy Internetowy Kantor. Natomiast spółka YetiPay w przeszłości specjalizowała się w mikropłatnościach internetowych. Obecnie prowadzi działalność w niewielkiej skali. Z ostatniego, dostępnego w Krajowym Rejestrze Sądowym sprawozdania finansowego wynika, że w 2019 r. jej przychody wyniosły zaledwie 473 tys. zł. Zarówno Currency One jak i YetiPay posiadają licencję krajowej instytucji płatniczej.

Przeczytajcie także: Przelewy24 wprowadzają płatności odroczone

Alternatywna spółka inwestycyjna to rodzaj funduszu inwestycyjnego, nadzorowanego przez KNF. Jej funkcjonowanie umożliwiła nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych przyjęta w 2016 r. Popularność ASI rośnie szczególnie od 2019 r., gdy złagodzono regulujące ich działalność przepisy podatkowe. ASI są alternatywą dla FIZ-ów, czyli funduszy inwestycyjnych zamkniętych, których działalność regulują o wiele bardziej skomplikowane i wymagające, także pod względem kosztowym, przepisy.

Z KRS wynika, że DC24 ASI należy do spółki Dialcom24, którą z kolei kontroluje Piotr Kurczewski. Wczorajszy komunikat KNF sugeruje więc, że poznański menager planuje porządki w grupie swoich aktywów. Do DC24 ASI trafią bowiem jego spółki będące wcześniej w pośrednim (Currency One) lub bezpośrednim (YetiPay) posiadaniu Dialcom24.

Przeczytajcie także: Internetowy Kantor przygotował nową aplikację

Piotr Kurczewski to człowiek dobrze znany w branży płatniczej. Jest wieloletnim prezesem operatora serwisu Przelewy24, w którego na początku 2019 r. zainwestowała duńska grupa Nets. Obecnie serwis Przelewy24 jest jednym z liderów płatności na polskim rynku e-commerce a Duńczycy pod jego auspicjami konsolidują swój biznes w Polsce, przyłączając do niego m.in. kupione wcześniej spółki eCard i Dotpay.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies