Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
To już oficjalne: 1 lipca powstanie gigant na europejskim rynku płatności bezgotówkowych

Nexi i Nets o planowanej fuzji informowały jeszcze w listopadzie

Firmy Nexi i Nets, które kilka miesięcy temu podjęły decyzję o fuzji, poinformowały o uzyskaniu wszystkich wymaganych zgód organów nadzoru. Formalne połączenie podmiotów wejdzie w życie 1 lipca 2021 roku. W efekcie powstanie jeden z największych na europejskim rynku operator płatności bezgotówkowych.

Przeczytajcie także: BNP Paribas poszukuje partnerów technologicznych

Transakcja ma charakter all-stock. Udział akcjonariuszy Nets w Nexi wyniesie 39 proc. Szacuje się, że łączne przychody nowej grupy wyniosą około 2,9 mld euro. Fuzja powinna też przynieść istotne korzyści finansowe, w tym 95 mln euro z tytułu niższych kosztów operacyjnych (powstaną wspólne centra obsługi, integrowane będą systemy zaopatrzenia, oczekuje się też racjonalizacji platform technologicznych).

Na temat planowanej fuzji mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl na początku listopada ubiegłego roku. Oficjalne doniesienia w tej sprawie pojawiły się dwa tygodnie później. Uściślano wówczas, że nowy podmiot będzie obecny w 25 krajach. Za sprawą transakcji włoskie Nexi zyska dostęp do rynku skandynawskiego (Nets wywodzi się z Danii) i umocni swoją pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce.

Przeczytajcie także: Comarch zamierza zainwestować we własną platformę sprzedażową

Warto przypomnieć, że Nets sfinalizowało jesienią 2020 roku akwizycję Polskich ePłatności. Wartość tej transakcji wyniosła ponad 1,8 mld zł, a PeP pod względem liczby urządzeń to dziś trzeci gracz na polskim rynku terminali płatniczych. W związku z fuzją Nexi i Nets KNF musiał więc wydać zgody na przejęcie kilku firm posiadających licencje krajowych instytucji płatniczych. Dotyczyło to spółek PayPro (operator serwisu Przelewy24) oraz BillBird, eCard i PayLane, które wcześniej trafiły do grupy Nets.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies