Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF znowu poszerzył listę MIP. Trafił na nią m.in. producent samoobsługowych terminali płatniczych

Do rejestru MIP dodano trzy podmioty. Łącznie zestawienie liczy już 112 firm

Komisja Nadzoru Finansowego kolejny raz w ostatnich dniach uzupełniła listę małych instytucji płatniczych. Tym razem trafiły na nią trzy nowe podmioty. W wyniku tych zmian w rejestrze znaleźć można już 121 wpisów, z których dziewięć zostało z różnych powodów wykreślonych. Do zestawienia dołączyła m.in. białostocka spółka Global Simple Solutions, świadcząca usługi w zakresie handlu nieruchomościami.

Przeczytajcie także: Aion startuje w Polsce

W rejestrze Komisji pojawiła się także spółka Instytut Systemów Publicznych Leszek Sułkowski, Jacek Kowalewicz, Paweł Łaziński. Podmiot zarejestrowany w Warszawie dostarcza na rynek samoobsługowe terminale płatnicze, które mogą posłużyć do przyjmowania płatności w urzędach, sądach lub innych instytucjach. Wolnostojące urządzenia instalowane są przede wszystkim w budynkach administracji publicznej. Korzyści z tego rozwiązania mają czerpać zarówno interesanci (szybka i prosta obsługa), jak i urzędy (obniżenie kosztów, automatyzacja).

Listę nowych podmiotów zamyka wywodząca się z Gdyni spółka Europejska Grupa Franczyzowa. Powiązana jest z nią platforma Bankieria.pl, na którą składają się usługi finansowe i ubezpieczeniowe. Firma prowadzi punkty opłat, w których można też wykupić ubezpieczenie, wymienić walutę, odebrać lub nadać przesyłkę czy wziąć udział w grach losowych. Podmiot zajmuje się także przelewami na konta krajowe i zagraniczne oraz realizacją przekazów pieniężnych MoneyGram. I właśnie ta usługa wymieniana jest w rejestrze KNF,

Przeczytajcie także: Amazon zapłaci klientom za ich dane biometryczne

Na koniec warto przypomnieć, że status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej. Aby go uzyskać, wystarczy spełnić określone warunki, co jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies