Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pięć nowych podmiotów na liście MIP. Wśród nich firmy o długim stażu

Do rejestru MIP trafiło już łącznie 118 podmiotów. Z tej listy dziewięć zostało usuniętych

Komisja Nadzoru Finansowego uzupełniła listę małych instytucji płatniczych. Trafiło na nią pięć nowych podmiotów. W wyniku tych zmian w rejestrze znaleźć można już 118 wpisów, z których dziewięć zostało z różnych powodów wykreślonych. W ostatnich dniach na liście pojawiła się m.in. spółka Share Lock z siedzibą w Puławach. To platforma dla firm i klientów indywidualnych, która pozwala zabezpieczyć wykonanie umów między stronami oraz rozliczać wynikające z nich należności. W tym celu wykorzystuje technologię blockchain.

Przeczytajcie także: Hulajnogi elektryczne za 9 zł na Amazonie? To oszustwo

Na listę KNF trafiła też warszawska spółka Mobilum Pay, świadcząca usługi w zakresie kryptowalut. Fintech wyjaśnia na swojej stronie internetowej, że ułatwia przyjmowanie płatności, a jego partnerami są podmioty oferujące cyfrowe portfele, systemy płatnicze czy wirtualne kantory. Advise Al-Janabi Kamil to z kolei firma z siedzibą w Białymstoku. Podmiot działa na styku porad finansowych i prawnych oraz nowych technologii.

Czwartą dodaną firmą jest wywodzący się z Kielc Finansec prowadzący portal pozyczkodaj.pl. Spółka zajmuje się obsługą pożyczek online. Do rejestru dodano także katowicką spółkę Forposta, działającą od kilkunastu lat na rynku pocztowym i kurierskim (jest podwykonawcą Poczty Polskiej). Wpis KNF dotyczy świadczenia usług przekazu pieniężnego.

Przeczytajcie także: Aion startuje w Polsce

Status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej. Aby go uzyskać, wystarczy spełnić określone warunki, co jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies