Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Face Pay w moskiewskim metrze. Z biometrii twarzy w opłatach za przejazd mogą już skorzystać pierwsi pasażerowie

Do tej pory z nowego systemu pilotażowo korzystali pracownicy metra, którzy zapłacili w ten sposób za ponad 1 mln przejazdów

Pierwsi pasażerowie moskiewskiego metra mogą już płacić za przejazd za pomocą biometrii twarzy. Rozwiązanie Face Pay zostało właśnie udostępnione testowej grupie 1000 pasażerów na pierwszej linii metra.

Przeczytajcie także: Już w ponad 170 miastach możecie płacić za parkowanie apką

Do tej pory z nowego systemu pilotażowo korzystali pracownicy metra, którzy zapłacili już w ten sposób za ponad 1 mln przejazdów. O starcie testów tego rozwiązania mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl w marcu. Stopniowo ten rodzaj płatności ma się pojawiać na kolejnych liniach moskiewskiego metra. A do końca roku ma być dostępny w całej sieci.

Moskiewskie metro zaprasza kolejnych podróżujących, aby przystąpili do testów. Zapewnia o bezpieczeństwie danych osób, które zdecydują się płacić z wykorzystaniem systemu rozpoznającego twarz. Rozwiązania do identyfikacji biometrycznej dostarczyły trzy rosyjskie firmy: VisionLabs, Ntechlab i Tevian.

Przeczytajcie także: Nowy system płatności za komunikację w Lublinie

Aby korzystać z Face Pay, należy zgłosić się przez stronę internetową. Następnie trzeba zainstalować aplikację mobilną moskiewskiego metra, przesłać zdjęcie swojej twarzy oraz dodać kartę debetową lub kredytową dowolnego banku. A już na samej stacji metra, trzeba podejść do specjalnie oznaczonej bramki i spojrzeć w kamerę. Po chwili bramka się otworzy, a pieniądze zostaną pobrane z karty.

Jak przekonują przedstawiciele transportu publicznego ze stolicy Rosji, moskiewskie metro jest liderem pod względem liczby metod płatności za przejazd i wszystkie one pozostaną również dostępne po wprowadzeniu Face Pay. Płatność za pomocą biometrii twarzy ma być kolejną wygodną usługą dla pasażerów, ale nie obowiązkową.

Okiem eksperta

Biometria to prawdopodobnie najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób potwierdzania tożsamości, także przy autoryzacji transakcji. Mimo wielkich zalet tej technologii konsumenci w krajach nieuznających demokratycznych zasad powinni się jednak poważnie zastanowić, czy a jeśli tak to komu mogą powierzyć swoje biometryczne dane. Wystarczy sobie przypomnieć, w jaki sposób latem 2019 r. został wykorzystany system rozpoznawania twarzy na ulicach Hongkongu. Zależne od Chin władze identyfikowały i wyłapywały w ten sposób demonstrantów. Rosja ze swoim specyficznym "standardem demokracji" określanym przez niektórych "miękkim reżimem totalitarnym" także nie powinna liczyć na zaufanie obywateli, gdy muszą decydować o kwestii udostępniania swoich wrażliwych danych.

Piotr Dziubak
Redaktor cashless.pl

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies