Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Macie punkty karne na koncie? Możliwe, że będziecie płacić więcej za OC. Nowy pomysł rządu

Ubezpieczyciele mają zyskać dostęp do danych z CEPiK, tak aby mogli dostosowywać składki za OC do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych

Rząd chce powiązania wysokości stawek za ubezpieczenia komunikacyjne z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń. To jeden z postulatów, które pojawiły się wśród kierunków zmian w zakresie ustawy Prawo o ruchu drogowym, przyjętych przez Radę Ministrów. Inne propozycje obejmują m.in. zaostrzenie kar dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych (w tym podniesienie wysokości mandatów za przekraczanie prędkości) czy przydzielenie rent osobom bliskim ofiar śmiertelnych wypadków, do których doszło na skutek przestępstwa.

Przeczytajcie także: Rzecznik Finansowy zostaje

Jak poinformowała Kancelaria Premiera, podmioty ubezpieczeniowe mają zyskać dostęp do danych z CEPiK, tak aby mogły dostosowywać składki za OC do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych. Projekt ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów po dokonaniu korekt legislacyjnych wynikających z przebiegu dyskusji na Radzie Ministrów oraz finalnych uzgodnień między ministrem infrastruktury i ministrem sprawiedliwości w zakresie zmian w kodeksie karnym.

Pomysł powiązania cen za OC z punktami karnymi pojawiał się już od dłuższego czasu. Niejednokrotnie o uzyskanie dostępu do takich danych zabiegali też sami ubezpieczyciele, którzy są przekonani, że mogliby dzięki temu lepiej szacować ryzyko związane z danym kierowcą. W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać, że za wprowadzeniem takiego rozwiązania opowiada się nieco ponad połowa Polaków – tak przynajmniej wynika z zeszłorocznego sondażu przeprowadzonego przez porównywarkę Porówneo. Natomiast co czwarty ankietowany nie chciałby, aby ubezpieczyciele mogli wykorzystywać informacje o jego punktach karnych.

Przeczytajcie także: Ubezpieczenia komunikacyjne na wakacje

Często niechęć do wprowadzenia takiego systemu wynika z obawy, że nawet drobne wykroczenia, jak np. złe parkowanie, mogłyby wpłynąć na podwyższenie stawki za OC. Praktyka z innych krajów, w których ubezpieczyciele mają dostęp do informacji o wykroczeniach swoich klientów, pokazuje, że wcale nie musi tak być. Przykładowo brytyjskie firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę nie same punkty, ale rodzaj i liczbę wykroczeń drogowych. Jak informuje Porówneo, brytyjscy ubezpieczyciele dzielą wykroczenia drogowe pod kątem tego, czy mają one realny wpływ na ryzyko spowodowania wypadku. I tak przekroczenie prędkości nie będzie traktowane tak samo surowo jak punkty za jazdę po alkoholu.

Zaś co do samej liczby punktów, z analiz brytyjskiej porównywarki Compare The Market wynika, że zgromadzenie trzech punktów karnych ma niewielki wpływ na cenę polisy dla brytyjskiego kierowcy (średnia składka wzrasta o 5 funtów). Ale już sześć punktów na koncie skutkuje średnim wzrostem składki o ponad 200 funtów.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies