Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mniej bankomatów, mniej wypłat i mniejsza wartość transakcji. Nowe dane NBP

Na przestrzeni kwartału nieznacznie wzrosła zaś liczba wpłatomatów. Przybyło jedenaście takich maszyn

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące rynku kart płatniczych w Polsce po I kw. 2021 r. Znajdują się w nich także statystyki dotyczące bankomatów. A wynika z nich, że kolejny kwartał z rzędu spadła liczba tych urządzeń. W marcu bieżącego roku było ich 21,4 tys. sztuk – o 427 mniej niż na koniec 2020 r oraz aż o 1115 mniej niż na koniec I kw. 2020 r.

Przeczytajcie także: Liczba wpłatomatów nie rośnie już tak szybko

Negatywne trendy widać również, jeśli chodzi o liczbę i wartość transakcji dokonywanych w bankomatach. W pierwszych trzech miesiącach tego roku wykonano 109,7 mln wypłat, podczas gdy kwartał wcześniej było ich 118,8 mln, a rok wcześniej 133,4 mln. Zmalała również wartość takich operacji. W I kw. tego roku wypłacono 74,6 mld zł, czyli znacznie mniej niż w okresie październik – grudzień 2020 r. (81,4 mld zł) i styczeń – marzec 2020 r. (83,2 mld zł).

Przeczytajcie także: ZBP krytykuje ustawę o gotówce

Niezbyt optymistycznie wyglądają również statystyki dotyczące wpłatomatów. Co prawda wzrosła liczba urządzeń umożliwiających wpłacanie gotówki, ale tylko nieznacznie – o 11 sztuk. W marcu tego roku było ich 8799, a w grudniu 8788. Na przestrzeni roku przybyło zaś 608 maszyn. A jednocześnie zmniejszyły się w porównaniu do poprzedzającego kwartału zarówno liczba, jak i wartość wpłat. Z danych NBP wynika, że w I kw. tego roku klienci zrealizowali 17,2 mln takich transakcji (18,1 mln w IV kw. 2020 r.), o łącznej wartości 36,1 mld zł (podczas gdy w IV kw. 2020 r. było to 37,5 mld zł). Poniżej szczegółowe dane.


KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies