Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Cashless Fintech Live. Oto zdobywcy tegorocznych fintechowych nagród cashless.pl

W tym roku nagrody przyznaliśmy w pięciu kategoriach

W miniony czwartek w serwisie cashless.pl oraz w mediach społecznościowych mogliście oglądać Cashless Fintech Live. Nagranie wciąż jest dostępne na kanale cashless.pl na YouTube, możecie go także posłuchać w serwisach Spotify i Apple Podcasts. Tu zapraszam natomiast na relację tekstową z wydarzenia.

W trakcie programu zaprezentowaliśmy Mapę polskiego fintechu 2021. To już czwarta edycja projektu zapoczątkowanego w 2018 r. W tym roku Mapa okazała się pod kilkoma względami rekordowa. Między innymi dlatego, że znalazło się na niej rekordowo dużo fintechów (ponad 270), podzielonych na kilkanaście kategorii. Raport, w którym oprócz Mapy znalazły się także m.in. wyniki badania przeprowadzonego przy okazji pracy nad tym zestawieniem, znajdziecie tutaj.

W czasie Cashless Fintech Live odbył się także panel dyskusyjny pt. Fintech a sprawa polska. Zaproszeni gości poruszali różne aspekty dotyczące rozwoju branży w Polsce. Monika Król, wiceprezes Polskiego Standardu Płatności (operator Blika), podkreśliła, że Blik planuje wyjście za granicę, i to nie tylko poprzez rozszerzenie sieci akceptacji na zagraniczne platformy e-commerce. Spółka prowadzi rozmowy na temat możliwości zaoferowania usług także w aplikacjach banków zagranicznych, w pierwszej kolejności w naszej części Europy.

Przeczytajcie także: Tak wygląda Mapa polskiego fintechu 2021

Z kolei Evgeny Chamtonau, prezes i współzałożyciel fintechu Spoko, powiedział, że decyzja o zlokalizowaniu centrum rozwojowego startupu w Polsce była jedną z najlepszych, jaką można było podjąć. Dzięki temu firma mogła szybko zwiększyć skalę swojego działania dzięki obsłudze Ukraińców przybywających do Polski do pracy (Spoko specjalizuje się w przekazach pieniężnych). Mogła też rozwinąć swój produkt, który teraz oferowany jest w kilkudziesięciu krajach świata.

Natomiast Jakub Czerwiński, wiceprezes Adyen w Europie Środkowej i Wschodniej, mówił o szybkim tempie rozwoju fintechu w Polsce, czego przejawem jest m.in. rekordowa liczba firm na tegorocznej Mapie polskiego fintechu. Jego zdaniem w ostatnim czasie zmieniło się w Polsce postrzeganie nowoczesnych rozwiązań finansowych, w tym płatniczych, a wygodne płatności są uważane za wartość dodaną. Stąd wiele nowych pomysłów biznesowych pojawiających się w tym obszarze.

Wreszcie Igor Zacharjasz, szef Studia Innowacji Visy w Warszawie, stwierdził, że działalność kierowanego przez niego Studia tłumaczy, dlaczego polscy konsumenci tak szybko przyswajają nowoczesne usługi finansowe. Jego zdaniem klienci instytucji finansowych nad Wisłą potrafią dość jasno mówić o swoich potrzebach. Jeśli umiejętnie wykorzysta się tę wiedzę, a następnie przygotuje produkt czy usługę wychodzącą naprzeciw tym potrzebom, szybko stają się one popularne.

Cashless Fintech Live odbywał się w formule hybrydowej, co znaczy, że część ekspertów mogliśmy zaprosić do studia. Wśród nich był Aleksander Naganowski, wiceprezes Mastercarda odpowiedzialny za rozwój biznesu cyfrowego. Pytany o bezpieczeństwo pieniędzy klientów obsługiwanych przez fintechy powiedział, że odpowiedni standard jest gwarantowany przez proces licencyjny, który każdy fintech musi przejść. Ponadto wiele z firm oferujących nowoczesne technologie finansowe kooperuje z dużymi organizacjami, wprowadzając do swoich serwisów rozwiązania przetestowane i sprawdzone już wcześniej.

Przeczytajcie także: mBank kończy współpracę z Miles & More

Wśród gości zaproszonych do studia znalazł się także Sebastian Geldner, regionalny dyrektor rozwoju biznesu w Visie. Mówił m.in. o tym, że w wielu sferach działalności, a więc np. w obszarze regulacyjnym czy w kontaktach z korporacjami, np. organizacjami płatniczymi, fintechy mają przed sobą te same wyzwania, niezależnie od swojej wielkości. Jednak mniejsze podmioty mają o wiele skromniejsze zasoby do tego, by z takimi wyzwaniami sobie poradzić, a organizacja taka jak Visa może im w przejściu tych procesów pomóc.

Podczas Cashless Fintech Live ogłosiliśmy także zwycięzców fintechowych nagród cashless.pl. A zostali nimi: w kategorii Insurtech Roku – Telemedico, w kategorii Projekt Fintech – Bank Pekao z jego procesem zakładania konta na selfie, w kategorii Fintech Future – spółka PayEye, w kategorii Osobowość Fintech – Bartosz Ciołkowski, szef Mastercarda w Polsce, oraz w koronnej kategorii Fintech Roku – firma Booksy.

Tegoroczny Cashless Fintech Live powstał dzięki partnerom cashless.pl: głównym, czyli firmom Mastercard i Visa, wspierającym, który była firma IT Card, merytorycznemu, czyli fundacji Polska Bezgotówkowa, oraz technologicznemu: Otako Studio. Partnerom dziękujemy, a zdobywcom nagród gratulujemy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies