Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Za znaczek zapłacicie wkrótce kartą. A Blikiem? Poczto, idź na całość!

Już wkrótce Poczta Polska przestanie być outsiderem obrotu bezgotówkowego. W czerwcu otworzy się na karty i prawdopodobnie także na Blika

Zgodnie z deklaracjami władz spółki już od czerwca we wszystkich jej placówkach własnych będzie można płacić kartami bankowymi. Pozwoli na to 8,5 tys. terminali płatniczych, które trafią do prawie 5 tys. oddziałów Poczty. Przetarg na ich dostawę właśnie został rozstrzygnięty.

Jak już pewnie wiecie, kontrakt na obsługę płatności kartowych na Poczcie wygrało konsorcjum eSrevice i PKO BP. Nie dziwota raczej, bo te firmy już wcześniej ze sobą kooperowały. Wybór ten może mieć jednak jeszcze inną konsekwencję dla odwiedzających placówkę pocztową. eService współpracuje z operatorem Blika, a to oznacza, że na Poczcie prawdopodobnie będzie można płacić nie tylko kartami, ale i mobilnym systemem płatniczym.

Przeczytajcie także: Masspay. Ta firma już chyba nie wystartuje

eService oferuje możliwość akceptacji Blika wszystkim firmom, które korzystają z jego usług. Jednak sam fakt, że na pocztach pojawią się terminale eService, nie oznacza jeszcze, że będzie można w nich płacić Blikiem. Potrzebna do tego jest odpowiednia umowa. A w warunkach pocztowego przetargu nie było wymogu, by dostawca terminali oferował również obsługę Blika.

Czy Poczta Polska będzie chciała przyjmować płatności od „blikowców"? Biuro prasowe spółki nie chce tego potwierdzić, ani temu zaprzeczyć. – O wszelkich nowych funkcjonalnościach będziemy informować – odpowiedziano mi lakonicznie na pytanie o akceptację Blika.

Jednak z punktu widzenia Poczty nie ma żadnych przeszkód, by oprócz kart przyjmować płatności także Blikiem. Zwłaszcza, że jego obsługa może być tańsza niż obsługa kart. Najważniejszy składnik opłaty za obsługę transakcji kartami, czyli prowizja interchange, wynosi dziś 0,2-0,3 proc. kwoty transakcji, odpowiednio dla debetówek i kredytówek. W Bliku, to informacje nieoficjalne, jest taniej, bo odpowiednik interchange wynosić tu ma średnio 0,17 proc. Poczcie może więc się to opłacać.

Przeczytajcie także: Oto opaska, która zamieni zegarek Pebble w instrument płatniczy

Pytanie tylko, jak wielu klientów tej instytucji z Blika skorzysta. Raczej niewielu bo system ten boryka się na razie z niską transakcyjnością w świecie offline. Większość osób korzystających z tego instrumentu wybiera za jego pomocą pieniądze z bankomatów, ewentualnie płaci w internecie. Transakcji bezgotówkowych w sklepach wciąż jest niewiele. Otwarcie się Poczty na ten system miałoby więc raczej wymiar symboliczny czy wizerunkowy.

Dla porządku należy dodać, że w większości terminali zbliżeniowych w Polsce - a tylko takie trafią do placówek Poczty - można płacić zbliżeniowo. A to oznacza, że będzie można w nich dokonywać transakcji mobilnymi instrumentami bezstykowymi MasterCarda i Visy, takimi jak płatności HCE, oferowanymi dziś już przez pięć banków z Polski.

Fot. Poczta Polska

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies