Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Koniec Gefiona. Ubezpieczyciel oskarżany o wywołanie wojny cenowej dziś ogłasza upadłość

Gefion to duński ubezpieczyciel, który działał w Polsce na zasadzie swobody świadczenia usług

Finanstilsynet, duński odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego, poinformował o upadłości Gefiona, zakładu ubezpieczeń znanego również polskim klientom. Duńska firma straciła licencję w czerwcu zeszłego roku, a w lipcu została postawiona w stan likwidacji. Jak można się dowiedzieć ze strony internetowej ubezpieczyciela, decyzję o ogłoszeniu upadłości podjęto po niespodziewanym – w ocenie spółki – orzeczeniu sądu, mającym negatywny wpływ na jej sytuację finansową.

Przeczytajcie także: Lojalny klient nie może mieć gorszej ceny niż nowy

Gefion to ubezpieczyciel, który pojawił się w Polsce w 2016 r., prowadząc działalność na zasadzie swobody świadczenia usług. Nowa firma dość agresywnie zaczęła zdobywać rynek, proponując klientom niskie ceny. Część przedstawicieli branży mówiła wręcz o wywołaniu wojny cenowej, z jaką w ostatnich latach borykali się ubezpieczyciele.

Innym zarzutem stawianym duńskiej firmie jest zaś bardzo niska jakość likwidacji szkód. Kierowcy poszkodowani przez klientów Gefiona skarżyli się głównie na zaniżone odszkodowania i opieszałość w ich wypłacie. Jak podawał Rzecznik Finansowy, w samym 2018 r. otrzymał 183 wnioski o interwencję w Gefionie, w tym 172 w związku z OC komunikacyjnym. Liczba skarg była czterokrotnie wyższa niż wskazywałby na to udział ubezpieczyciela w rynku.
Rzecznik Finansowy informował także KNF o obserwowanych nieprawidłowościach. Polski nadzór nie miał natomiast adekwatnych narzędzi, by wpłynąć na działania Gefiona. Ten bowiem, działając w Polsce jako oddział z duńską licencją, podlegał pod nadzór na swoim macierzystym rynku.

Przeczytajcie także: W oddziałach bezgotówkowych przodują ING i BNP Paribas

Kiedy Finanstilsynet zaczął się na poważnie przyglądać ubezpieczycielowi, okazało się, że jego współczynnik wypłacalności wymaga rekalkulacji, a raporty roczne i wyniki wymagają rewizji. Na skutek kontroli najpierw zakazano Gefionowi rozwijania biznesu, a rok później odebrano licencję.

Ponieważ ubezpieczenia komunikacyjne zawiera się na roczny okres, dziś nie ma już w Polsce aktywnych polis Gefiona. Upadłość ubezpieczyciela może natomiast dotknąć osoby, które nadal pobierają świadczenia, np. renty, za wypadki z wcześniejszego okresu, spowodowane przez kierowców ubezpieczonych w Gefionie.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies